Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
реномирана новинска агенција
лекторирани
by Elizabeth Murray, Mayo Clinic
Секоја година, околу 50.000 деца во САД ја посетуваат собата за итни случаи бидејќи проголтале нешто потенцијално опасно. Добрата вест е дека повеќето од тие деца си одат дома без да претрпат сериозна штета. Страшната вест е дека околу 9.000 деца треба да бидат хоспитализирани, а некои умираат од труење.
Денес, опиоидите се најчестата супстанција која придонесува за фатални труења кај децата на возраст од 5 години и помали. Процентот на труења поврзани со опиоиди е во пораст, придонесувајќи за 52,2% од смртните случаи во 2018 година во споредба со 24,1% од смртните случаи поврзани со труење во 2005 година, покажува новата студија.
Децата се љубопитни – и сакаат да ставаат работи во уста. Истражувањето на чувството и вкусот на предметите е дел од тоа како тие учат за светот околу нив. Постојат некои чекори што старателите можат да ги преземат без разлика дали се дома или посетуваат други за да помогнат да се спречи трагедија.
Еве неколку совети како да ги држите лековите подалеку од рацете на децата.
Понекогаш на децата им се препишуваат лекови против болки поради повреда или медицинска грижа. Додека многу луѓе веруваат дека опиоидите делуваат најдобро за болка, неодамнешните студии покажуваат дека неопиоидните лекови како што се ибупрофен и напроксен, како и немедицинските пристапи, можат да бидат исто толку ефикасни.
Ако децата продолжат да имаат силна болка, лекарот може да препише лек за болка што содржи опиоид. Ако на вашето дете му е препишан опиоид, важно е да ја следите неговата употреба од страна на вашето дете. Треба да се зема точно како што е пропишано и за најкратко потребно време. Размислете и за разговор со докторот за ко-препишување налоксон, кој може да спречи смртни случаи од предозирање со опиоиди, секогаш кога ќе ви се препише опиоид.
Децата кои учат за безбедноста на лековите дома имаат помала веројатност да користат дрога отколку оние кои не го учат тоа дома. Почнете да зборувате за безбедноста на лековите рано, советувајќи ги малите деца да не земаат никакви таблети без претходно да ве прашаат.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview