Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ребека Фентон
Почнувајќи од околу 7-годишна возраст до 18-годишна возраст, на децата и тинејџерите им требаат голем број важни вакцини за да ги заштитат.
Вакцините кои се препорачани за нив помагаат во спречување на големи здравствени проблеми, вклучувајќи неплодност, мускулна парализа, оштетување на мозокот, слепило, глувост и рак.
Американската академија за педијатрија, Центрите за контрола и превенција на болести и други медицински групи се согласуваат за распоредот на препорачаните имунизации. Тие ги препорачуваат овие вакцини на одредена возраст. Зошто? Тоа е возраста кога вакцината најдобро функционира со имунолошкиот систем на вашето дете или тинејџер. Тоа е исто така време кога на вашето дете или тинејџер најмногу му е потребна заштита.
Дали вашиот премладенец или тинејџер задоцни со некои од нивните имунизации? За нив е важно да го посетат својот педијатар и да се уверат дека се целосно заштитени. Вакцините ги чуваат и другите безбедни. Затоа сите 50 држави имаат закони со кои се бара од децата и тинејџерите да земаат вакцини пред да можат да одат на училиште или детска грижа.
Еве што треба да знаете за вакцините препорачани за предтинејџери, тинејџери и млади луѓе, како и за болестите што тие ги спречуваат:
На возраст од 11 или 12 години, вашиот тинејџер треба да ја добие својата прва вакцина против менингококна. Два вида вакцини штитат од менингокок. Конјугираната вакцина против менингококна штити од четири бактериски соеви, кои се означени со буквите A, C, W и Y. Децата ја добиваат својата прва доза од ова на 11 или 12 години и засилување на 16-годишна возраст.
Вакцината за менингококна Б (MenB) е уште еден вид менингококна вакцина. Заштитува од различен вид на бактерии. Оваа вакцина е достапна за тинејџери на возраст од 16 до 18 години. Вакцината MenB се препорачува за деца кои имаат одредени хронични здравствени состојби што ги прават поранливи или оние кои можеби се во област каде што има избувнување.
Менингококните вакцини ги штитат постарите деца од менингококна болест. Болеста е опасна по живот ако не се открие и лекува рано – во рок од неколку часа. Оваа болест е предизвикана од бактерии кои можат да ги заразат крвотокот, мозокот и ‘рбетниот мозок. Секој може да добие менингококна болест, но кај младите таа е најчеста кај бебињата и кај луѓето на возраст од 16 до 20 години. Инфекциите се шират во плунката преку близок контакт како кашлање или бакнување и долг контакт, како што се преполни простори како студентски домови и центри за згрижување деца.
Тетанус, дифтерија и пертусис: На 11 или 12 години даваме вакцина наречена Tdap. Оваа вакцина е засилувач за заштита од три болести: тетанус, дифтерија и пертусис (магарешка кашлица). Тоа е малку поинаква верзија на вакцина што вашето дете ја примило како бебе (DTaP). Верзијата за тинејџери и возрасни има различно име бидејќи има помали дози на вакцините против дифтерија и пертусис. (Иако има иста количина на вакцина против тетанус.)
Откако вашето дете ќе добие Tdap вакцина на возраст од 11 или 12 години, ќе му треба засилувач на секои 10 години како возрасен.
Тетанус е предизвикан од бактерии кои природно живеат во почвата или прашината. Може да бидете изложени на бактериите преку какви било прекини на вашата кожа, како расекотина или пункција. Тетанусот произведува токсин кој предизвикува болни мускулни контракции. Друго име за тетанус е заклучување на вилицата, бидејќи често предизвикува блокирање на мускулите на вратот и вилицата, што го отежнува отворањето на устата или голтањето. Никогаш нема да ја елиминираме оваа бактерија од нашиот свет, па затоа вакцината е најдобриот начин да се спречи тетанус.
Дифтерија е болест која предизвикува сериозна инфекција на грлото, проблеми со дишењето и срцева слабост. Пред да примиме вакцина, дифтерија уби 1 од секои 5 деца што беа заразени. Вакцината е спас.
Пертусис (голема кашлица) може да предизвика кашлица која нема да исчезне, а понекогаш предизвикува повраќање или проблеми со дишењето. Заштитата што ја добил вашиот тинејџер од вакцината од своето детство почнува да се губи околу 11-тата година. Затоа е толку важно засилувачот. Тинејџерите лесно може да ја пренесат болеста на други, вклучително и доенчиња, кои се изложени на уште поголем ризик.
Вакцината против хуманиот папиломавирус спречува шест типа на рак. Вакцинирањето на децата против ХПВ на возраст од 9-12 години ќе им овозможи да изградат силен имунитет против вирусот пред да бидат изложени на него. Ако не ја добијат првата доза до 15 години, им требаат три дози.
ХПВ предизвикува рак на грлото на матката, рак на пенисот и анусот, рак на устата и грлото и генитални брадавици. Вакцината за ХПВ навистина добро функционира за заштита од соеви на вирусот кои предизвикуваат повеќе од 90% од овие видови на рак.
ААП и ЦДЦ препорачуваат вакцинација против грип за сите на возраст од 6 месеци и постари, вклучувајќи ги и тинејџерите, секоја година. Грипот е непредвидлив. Не постои начин да знаете дали вашиот тинејџер ќе има лесна болест на грип и ќе пропушти само неколку дена на училиште или дали сериозно ќе се разболи и ќе има потреба од болничка нега. Вакцинирањето против грип е многу ефикасно во спречување на тешка болест на грип што доведува до хоспитализација.
COVID-19: Милиони луѓе ширум светот, вклучително и тинејџери и помали деца, ја примија вакцината COVID-19. Знаеме дека вакцината против Ковид е безбедна и ефикасна. Вакцинацијата е најдобриот начин да се заштитат тинејџерите од долгорочни проблеми доколку се разболат со КОВИД.
Сега е време да ги достигнете препорачаните имунизации што вашиот тинејџер можеби ги пропуштил. Тоа вклучува вакцина против хепатитис А, хепатитис Б, полио, пневмококна вакцина, вакцина против сипаници-заушки-рубеола (ММР) и вакцина против варичела (варичела). Повеќето сите вакцини може да се даваат истовремено со другите вакцини.
Одите на колеџ? Некои колеџи и универзитети бараат од студентите да се вакцинираат. Проверете ги овие барања сега, за да може вашиот тинејџер да биде фатен пред да замине.
Овие препорачани вакцини се најдобриот начин да се заштитат постарите деца и тинејџерите и да се заштитат и другите. Многу од нив буквално можат да го спасат животот на вашиот тинејџер! Секако, снимката може да стиска за момент – но заштитата од сериозна болест трае многу долго.
2023 Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview