Итни случаи:  

Повикај доктор

Додека државите низ целата земја гласаат за легализирање на канабисот за медицинска или рекреативна употреба на возрасни (или и двете), некои родители не се сигурни што тоа може да значи за нивните деца. Многумина прашуваат, дали канабисот е легален, дали тоа им испраќа на децата порака дека е безбедно да се користи? И ако некои луѓе го користат за да се обидат да ја ублажат болката, да спијат подобро или да се справат со симптомите на сериозна болест, дали младите ќе претпостават дека тоа е само уште еден вид лек?
Овие се валидни прашања што треба да ги разгледаме – и тие се дел од растечката дебата за употребата на канабис и најдобрите начини за негово регулирање.
Како педијатар и родител, загрижен сум за канабисот и здравјето на младите луѓе чиј мозок сè уште се развива. Додека разговорот за канабисот продолжува, ние постојано ја прегледуваме најновата наука за да можеме да понудиме јасни, корисни упатства за семејствата.
Што треба да знаат родителите и старателите за канабисот?
Потребно е ново истражување за да ни помогне да дознаеме повеќе за тоа како канабисот влијае на младите луѓе. Неколку лекови базирани на канабиноиди се одобрени од Управата за храна и лекови на САД за лекување на некои сериозни нарушувања на нападите и повраќање предизвикано од хемотерапија кај децата. Потребни се дополнителни истражувања за да се развијат и тестираат други лекови за да се утврди кои фармацевтски производи се безбедни и ефикасни кај децата.
Нашите деца се потпираат на нас за да ги одржуваме безбедни и здрави. Како што се менуваат ставовите и законите во врска со канабисот, ги повикувам родителите и старателите да дејствуваат како застапници за младите луѓе. Знајте ги фактите, поттикнете отворен дијалог со вашите деца и ако сте загрижени за употребата на канабис, прашајте го вашиот педијатар за водство и поддршка.
2023 Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview