Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од д-р Аманда
Родителството е тешко. Давате се што имате за да ги сакате вашите деца и да бидете сигурни дека тие се безбедни и напредни. Можеби не спиете добро. Немавте време за себе. Ви недостига да бидете со други возрасни.
Секој родител во одреден момент си го поставил ова прашање: Дали е во ред да се одморам од моите деца?
Секојдневните притисоци од жонглирање на работа, деца и сè друго може да се чувствуваат како премногу. Може да се чувствувате уште повеќе уморни и под стрес.
Затоа одвојувањето време за себе не е добро само за вас, туку и за вашите деца. Многу е полесно да ги поддржите кога сте освежени по мала ментална и физичка пауза. Нема срам, неуспех или недостаток на љубов во тоа да ви треба време за себе. Најдобро се грижиме за другите кога сме се грижеле за себе колку што е можно повеќе.
Еве неколку начини на кои можете да го направите ова:
Ако времето е кратко, корисни се дури и едноставни 15 минути за да се истуширате или да прочитате книга кога вашите деца се на безбедно место или со друг старател.
Постојат мерки на претпазливост што треба да се имаат на ум.
Да ги оставите децата сами, дури и ако спијат и имате бебе монитор, не е безбедно. Некои држави имаат закон за возраста кога детето може безбедно да биде сам дома. Дури и ако вашата држава не го прави тоа, повеќето деца помлади од 12 години не се безбедни да бидат сами без возрасен.
Најдете бејбиситерка или побарајте доверлив пријател или член на семејството да се грижи за вашите деца. Без разлика дали се работи за 15 минути или неколку часа, некој одговорен треба секогаш да биде присутен со вашите деца. Ако сте на одмор, проверете кај вашиот хотел за список на локални услуги за чување деца.
Ако имате семејство, пријатели или соседи кои исто така имаат деца, одвреме-навреме би можеле да се грижите за едни со други деца. Прашајте ја вашата дневна нега, предучилишна или училиште за ресурси. Можеби има некој во вашата верска заедница кој доброволно би се пријавил да помогне.
Важно е да ги знаете и да им верувате на луѓето кои се грижат за вашите деца. Ако нешто не е во ред, верувајте си како родител и не го оставајте вашето дете со таа личност. Направете список од еден до три доверливи луѓе на кои можете да им се јавите за помош. На тој начин кога навистина ви треба помош или сте под стрес, веќе знаете на кого да му се јавите. Запомнете, вие не сте сами и можете да се потпрете на другите за да им помогнете!
Освен што излегувате и имате време за себе, добро е и за нив и за вас да правите работи во кои уживате заедно со вашите деца. Размислете да прошетате со вашето бебе во количката, да читате, да боите, да играте табла или да играте надвор, да подготвите оброк и да јадете заедно или да правите занает заедно.
Приклучувањето кон родителската група преку вашата верска заедница, организација на соседството, теретана или центар на заедницата е уште еден начин да одвоите време за забава. Многумина можат слободно да се придружат и да обезбедат врска со други родители.
Запомнете дека на сите родители им треба време за себе. Кога се грижите за сопственото ментално и физичко здравје, имаат корист и вашите деца. Ако некогаш ви се чини дека да се биде родител е премногу, во ред е да побарате помош. Можете исто така да разговарате со вашиот педијатар, кој може да ве поврзе со повеќе ресурси.
©2023 Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview