Итни случаи:  

Повикај доктор

Расипувањето на забите (забен кариес) е една од најчестите хронични детски болести во САД. Добрата вест е дека постојат начини да се спречи тоа.
Дури и најситните заби можат да се расипат. Постојат навики кои можете да ги започнете сега за да ги одржувате здравите забите на вашето бебе. И кога ќе се појави првиот заб, постојат начини на кои вашиот педијатар може да го одржува здрав. Еве што треба да знаете.
Секој, дури и бебињата, може да добијат кариес. Децата кои живеат во сиромаштија, во етнички или расни малцински групи или со посебни потреби за здравствена заштита се изложени на поголем ризик од расипување на забите. Други причини зошто детето може да биде висок ризик вклучуваат:
За среќа, во водата од чешма на вашето семејство веројатно има додаден флуор. Флуоридот е безбедна и корисна состојка за борба против шуплината која се додава во водата за пиење од 1945 година.
Флуоридот е природен минерал кој може да го забави или спречи формирањето на кариес. Кога пиете флуорирана вода секој ден, флуоридот им отежнува на бактериите во устата да создаваат киселина. Флуорот, исто така, ја обновува забната глеѓ (надворешниот слој на забот), па дури и ги прави забите поцврсти.
Проверете кај вашата локална агенција за водоснабдување за да дознаете дали вашата вода има флуор. Здравствените придобивки функционираат кога водата за пиење има 0,7 mg/L флуор. Ако водоводот во вашата заедница нема флуор или живеете на приватен бунар, прашајте го вашиот лекар дали треба да добиете рецепт за капки флуор или таблети за џвакање за вашето дете.
Штом ќе изникне првиот заб на вашето бебе, време е да почнете да користите паста за заби со флуор. Еве како да го направите тоа:
Не го ставајте вашето бебе во кревет со шише навечер или навечер. Исто така, не е добра идеја да му дозволите на вашето бебе да користи шише исполнето со сладок пијалок или да ја потопите цуцлата на вашето бебе во нешто слатко како шеќер или мед. Ако го ставите вашето бебе во кревет со шише, наполнете го само со вода. Можете да му давате на вашето бебе околу 4-8 унци вода дневно, почнувајќи од околу 6 месеци. (Запомнете, Американската академија за педијатрија (ААП) препорачува доење како единствен извор на исхрана за вашето бебе околу 6 месеци.)
Кога вашето бебе ќе наполни 6 месеци, вашиот педијатар ќе почне да прави прегледи на оралното здравје и да нанесува лак со флуор. Педијатрите се обучени да нанесуваат флуориден лак бидејќи многу мали деца не гледаат или имаат пристап до стоматолог додека не пораснат. Сите доенчиња и деца треба да имаат флуориден лак на секои 6 месеци до 5-годишна возраст. На децата може да им треба на секои 3 месеци доколку имаат поголем ризик од расипување на забите.
Лакот се користи за спречување или забавување на расипувањето на забите. Се фарба на горната страна и страните на секој заб и брзо се стврднува. Процесот е безбеден и не боли.
Флуоридниот лак е „услуга за превентивна нега“ за деца. Ова значи дека сите планови за јавно и приватно здравствено осигурување треба да покриваат лак со флуор. Ниту еден дел од трошоците не треба да го делат пациентите или семејствата.
Оралното здравје започнува рано. Бидете подготвени да разговарате за планот на вашето семејство за „стоматолошки дом“. На сите деца им треба пристап до стоматолог за редовна нега. Посетете го стоматологот на вашето дете до првиот роденден или во рок од шест месеци од неговиот прв заб. При оваа прва посета, вашиот стоматолог може лесно да ги провери забите на вашето дете и да ја одреди зачестеноста на идните стоматолошки прегледи.
2023 Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview