Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Американското педијатриско здружение
Потсетниците за нега на астма за лекарите ја подобруваат употребата на превентивни лекови од страна на пациентите и ја намалуваат загриженоста на старателите за овие лекови, според една нова студија. Наодите ќе бидат презентирани на состанокот на Педијатриските академски здруженија (PAS) 2023 година, одржан од 27 април до 1 мај во Вашингтон, Д.Ц.
Истражувачите спроведоа испитување на 530 деца со постојана или неконтролирана астма во 18 клиники за педијатриска и семејна медицина во Бронкс, Њујорк, за да утврдат како вклучувањето на потсетниците на лекарите за сериозноста на астмата и упатствата за нега во системите за електронска здравствена евиденција (EHRs) влијае на грижата. и исходи. Половина од клиниките добија потсетници за нега на астма преку ЕЗР, додека контролната група не. Негувателите на пациентите завршија редовни последователни анкети за превентивна употреба на лекови, симптоми на астма и користење на здравствената заштита.
Студијата покажа дека пациентите на лекарите кои ги добиле потсетниците имаат поголема веројатност да користат превентивни лекови за астма и нивните старатели имале помалку загриженост за овие лекови. Истражувачите забележаа дека нема разлики во резултатите од астмата помеѓу пациентите во двете групи.
„Клиничките упатства можат да помогнат да се намалат компликациите кај луѓето со астма за дури 70%, но клучот е постојано да се следат“, рече Марина Резник, м-р, м-р, заменик-претседател за клинички и истражувања засновани во заедницата на Медицинскиот колеџ Алберт Ајнштајн. , Детска болница во Монтефиоре и презентер автор. „Јасно е дека електронските потсетници можат да им обезбедат на лекарите алатки кои им се потребни за да ја подобрат грижата за астмата, но потребна е дополнителна поддршка за овие деца да го намалат морбидитетот од астма.
Авторите на студијата заклучија дека системскиот скрининг и поттикнувањето на лекарите со виртуелни потсетници за упатства може да ја подобрат грижата за урбаните деца со астма.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview