Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ејми Нортон
Ако вашето дете некогаш удрило во глава на теренот за играње, новата студија има неколку смирувачки вести: Нема докази дека потрес на мозокот ги бричи точките од коефициентот на интелигенција на детето.
Истражувачите открија дека во споредба со децата и тинејџерите кои претрпеле скршеници на коските или исчашување на глуждовите, оние со неодамнешен потрес на мозокот поминале исто толку добро на тестовите за интелигенција до три месеци по повредата на главата.
Студијата – објавена на 17 јули во Педијатрија – треба да ги олесни грижите на многу родители, како и на младите луѓе кои тропале од глава при спортување, играње или несреќи.
Тие честопати прашуваат дали повредата ќе им ја намали менталната острина, истакна водечкиот истражувач Ешли Вер, доцент по психологија на Државниот универзитет во Џорџија.
„Оваа студија е добра вест“, рече таа.
Потресите на мозокот се вид на трауматска повреда на мозокот, што се јавува кога мозокот се затегнува наоколу во черепот. Тоа може да предизвика различни непосредни симптоми, како што се главоболка, збунетост, вртоглавица и општо чувство на лошо чувство.
Добро е познато дека потешката мозочна траума може да му наштети на долгорочното интелектуално функционирање на децата, но студиите дојдоа до мешани заклучоци кога станува збор за потрес на мозокот.
Тие студии, сепак, беа попречени од различни недостатоци, рече Вер. Многумина биле мали или споредувале потресени деца со врсници кои биле совршено здрави.
Тоа е проблем затоа што децата кои имаат потрес на мозокот може да се разликуваат од нивните врсници на различни начини – можеби поимпулсивни или со поголема веројатност да имаат проблеми со вниманието, на пример. Плус, тие поминаа низ стресот да бидат повредени и извадени од нивните вообичаени активности.
„Важно е да се споредат децата со потрес на мозокот со група слични деца“, рече Талин Бабикијан, клинички невропсихолог на Медицинскиот факултет Дејвид Гефен на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес.
Тоа е силна страна на најновата студија, според Бабикијан, кој напиша коментар објавен со наодите.
Таа рече дека давателите на здравствени услуги искусни во управувањето со потрес на мозокот веќе знаат, преку тоа искуство, дека повеќето деца со еден, некомплициран потрес на мозокот се добро.
Проблемот се појавува, рече Бабикијан, кога тинејџер со потрес на мозокот седи дома и на Гугл ќе наиде на една студија која сугерира дека сè нема да биде добро. Тоа може да предизвика вознемиреност и нешто како самоисполнувачко пророштво.
Како и Вер, Бабикијан се надеваше дека новите наоди ќе помогнат да се смират некои умови.
Студијата опфатила 866 деца, на возраст од 8 до 17 години, кои биле видени во собата за итни случаи во која било од седумте болници во САД и Канада. Севкупно, 566 претрпеле потрес на мозокот, а 300 биле третирани за ортопедска повреда (главно скршеници или исчашувања на зглобовите).
Сите деца се вратија да направат стандардни тестови за интелигенција, или три до 18 дена по повредата или три месеци подоцна.
Генерално, тимот на Вер, откри дека децата со потрес на мозокот имале слични резултати на коефициент на интелигенција како оние со ортопедски повреди, во двата временски моменти. Просечните резултати, во севкупниот коефициент на интелигенција и поттестовите за вокабулар и расудување, беа „добро во рамките“ на нормалниот опсег во двете групи на повреди.
Дури и кога децата имале историја на претходен потрес на мозокот или имале посериозни симптоми, тоа не им наштетило на нивните перформанси на тестот за интелигенција, покажа студијата.
„Добрата вест е дека е многу малку веројатно дека ќе има долгорочни когнитивни проблеми кога со потрес на мозокот се управува соодветно“, рече Бабикијан.
Тој менаџмент, истакна таа, денес се разликува од пред само 10 години. Лекарите еднаш вообичаено советуваа против физичка или ментална активност додека не поминат симптомите на потрес на мозокот кај детето.
„Но, сега знаеме дека враќањето во нормалниот живот е дел од подобрувањето“, рече Бабикијан.
Во принцип, рече таа, децата со директен потрес на мозокот треба да се смират ден или два, а потоа постепено да се вратат во нивната рутина. Иако не треба да се враќаат во спортови или активности кои би можеле да предизвикаат повторна повреда на главата, лесните вежби – како да го однесат кучето на прошетка – е добра работа, рече Бабикијан.
Враќањето на нормалниот распоред, исто така, помага да се избегнат нарушувања на спиењето, истакна Бабикијан. Тоа е клучно бидејќи добриот сон е „главен дел од сложувалката во закрепнувањето“, рече таа.
Вистина е дека некои деца имаат симптоми кои траат со недели до месеци по потрес на мозокот – како што се главоболки, проблеми со концентрацијата или симптоми на депресија.
Но, често, рече Бабикијан, ваквите трајни проблеми не се резултат на самиот потрес на мозокот. Симптомите на расположението, на пример, може да произлезат од пореметувања во секојдневниот живот на детето или од траумата на инцидентот што ја предизвикал повредата на главата.
Важно е да се решат сите постојани симптоми, рече Бабикијан, но тие не треба автоматски да се припишуваат на потрес на мозокот.
Повеќе информации:
Ashley L. Ware et al, IQ по педијатриски потрес на мозокот, педијатрија (2023). DOI: 10.1542/peds.2022-060515

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview