Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Дениз Ман
Светло обоените „јастиви“ може да бидат примамливи за малите деца и се пошироко достапни сега кога многу американски држави го легализираа канабисот за рекреативна и медицинска употреба.
За жал, не е потребно многу јадење за да се разболи малото дете, открива новото истражување, што може да го објасни зголемувањето на хоспитализацијата на деца отруени со канабис.
„Има многу студии кои покажуваат пораст на педијатриската изложеност на канабис со легализацијата, и се сомневам дека овој тренд ќе продолжи додека легализацијата се шири“, рече авторот на студијата д-р Лесли Пепин, специјалист за итна медицина во Rocky Mountain Poison and Drug Safety во Денвер. .
3-годишно дете кое тежи околу 31 килограм ќе треба да јаде само 2,5 милиграми (mg) од стандардните 10-mg THC гуми за џвакање за да го надмине прагот на токсичност, а помалото дете може да се разболи откако ќе конзумира уште помалку, рече таа. . THC е психоактивна состојка во марихуаната.
Децата може многу да се разболат ако внесат премногу THC, додаде таа. Знаците на труење со THC може да вклучуваат напади, сериозно изменет ментален статус, неодговорност, проблеми со дишењето, низок крвен притисок или брзи отчукувања на срцето.
„Децата болни од канабис бараат болничка евалуација, медицинско набљудување и често имаат потреба од третмани како дополнителен кислород или интравенски течности“, истакна таа. „Ефектите може да траат со часови или понекогаш и повеќе од цел ден.
Помали количини на THC може да предизвикаат поблаги симптоми како поспаност, гадење или повраќање, тешкотии при одење и конфузија кај децата.
За студијата, истражувачите ја прегледале евиденцијата за хоспитализација за деца под 6 години кои консумирале гуми за трева од 1 јануари 2015 година до 25 октомври 2022 година. Сите деца биле видени во мрежа на педијатриски болници во Колорадо, држава со легална рекреација и медицинска марихуана.
За тоа време, имаше 151 случај каде што децата конзумирале канабис за јадење, а 53% од нив ги исполнувале критериумите за „штетна изложеност“. Децата во студијата беа на возраст од околу 3 години, во просек, а типичната количина на внесена THC беше 2,1 mg.
Овие деца развиле симптоми уште 15 минути по јадење на гуми за џвакање, при што повеќето се забележуваат ефекти по еден или два часа од јадењето на гуми за џвакање.
„Раните знаци што родителот може да ги забележи кај детето дека проголтал канабис за јадење може да бидат симптоми како што се поспаност, гадење или повраќање, тешкотии при одење, збунетост или големи зеници“, рече таа. „Исто така, можно е да се видат некои од стереотипните знаци што ги поврзуваме со марихуаната како црвени очи и зголемен глад.
Не се создаваат сите гуми за трева подеднакво, рече таа. Количината на THC во една гума за џвакање или јадење може да варира. Возраста на лицето, тежината, толеранцијата на канабис, медицински состојби и други изложувања како алкохол или други дроги исто така играат улога во потенцијалните последици.
Најдобриот начин да ги заштитите децата е да ги заштитите децата од вашите скривалишта од тревата. Јадењето треба да се чува во пакување отпорно на деца на заклучена локација подалеку од дофат на деца, рече таа. Овие случајни голтања често се случуваат и надвор од домот. „Не заборавајте да ги едуцирате семејството и пријателите и за безбедно складирање на нивните производи од канабис“, рече Пепин.
Исто така, важно е да се залагаме за подобрено означување на производите од канабис и пакување отпорно на деца. „Ограничувањето на дозата на THC што се продава по пакување и привлечноста на овие производи за децата, исто така, може да помогне да се намали бројот на големи, случајни предозирања“, рече таа.
Студијата беше објавена на интернет на 28 август во списанието Pediatrics.
Д-р Такер Вудс е претседател на одделот за итни случаи и вонреден медицински директор на Ленокс Хелт Гринич Вилиџ во Њујорк Сити. Тој го виде својот фер удел на деца кои влегоа во гуми за џвакање на тревата на нивните старатели. „Гледаме повеќе случаи на ова, и очекувам да видиме уште повеќе сега дека марихуаната станува легална во сè повеќе држави“, рече тој.
„Овие гуми за џвакање се направени за возрасни кои тежат во просек од 120 до 160 килограми, така што за дете кое тежи 28 килограми, едно гуми за џвакање може да биде доволно за да предизвика кома или напад“, рече тој. „Колку помалку тежи детето, толку е поголем ризикот за внесување токсична доза на THC.
Неговиот совет до родителите и старателите е да немаат јадења во домот. Ова не е секогаш реално, па ако ги имате, чувајте ги безбедно, нагласи тој. „Отстранете ги гумичките од нивното пакување, ставете ги во контејнер отпорен на деца, означете го и ставете го во заклучен кабинет“, рече тој.
Можете да изберете и јадења со помалку примамливо пакување, рече тој. „Не сакате да изгледа како задоволства, бонбони или брауни кои се природно привлечни за децата, особено за оние кои се премногу мали за читање“, рече тој.
И не ги јадете пред деца, бидејќи тоа ќе ја поттикне нивната природна љубопитност.
Јавете се на телефонската линија за контрола на отрови ако мислите дека вашето дете проголтало марихуана за јадење. Може да се постигне на 1-800-222-1222. Ако симптомите на вашето дете се сериозни, јавете се на 911 или веднаш одете во најблиската соба за итни случаи.
Повеќе информации:
Лесли Ц. Пепин и сор., Доза на токсичен тетрахидроканабинол (THC) кај педијатриски јадења со канабис, педијатрија (2023). DOI: 10.1542/peds.2023-061374

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview