Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Swansea University
Новиот систематски преглед од Универзитетот Свонси во соработка со ConcePTION, Иницијатива за иновативни лекови (IMI), повика на акција за следење на доенчињата за какви било можни несакани реакции на лекови од изложеност на лекови преку мајчиното млеко, иако проблемите може да се ретки; насочете ја дополнителната поддршка за пациентите кои дојат чии лекови може да влијаат на доењето; и да обезбеди долгорочни податоци засновани на населението за какви било несакани дејства кај доенчиња изложени на лекови преку мајчиното млеко и какво било намалување на стапката на доење.
Во трудот, кој е објавен во PLOS ONE, истражувачите идентификувале само 10 воспоставени бази на податоци кои известуваат за доењето, лековите и резултатите од доенчињата: ниту една не пријавила резултати од образованието.
Истражувачите препорачуваат дека сега треба да биде приоритет податоците за доењето и лековите што ги користат жените за време и по бременоста и за време на породувањето да бидат вклучени во базите на податоци за населението заедно со податоците за последователните долгорочни резултати, вклучително и образовните достигнувања, за да може да се преземат значајни истражувања. вклучете ги придобивките и штетите од употребата на лекови за време на доењето.
Проф. да бидат засегнати од лековите на рецепт и како лековите ќе влијаат на доените доенчиња. За да се вратат инвестициите во базите на податоци за здравствена заштита на населението, фармакоепидемиолозите треба да имаат податоци со добар квалитет за да ги истражат сите врски помеѓу изложеноста на лекови, доењето и краткорочните и долгорочните исходи на доенчињата“.
Коавторката на прегледот, д-р Сандра Лопез-Леон, епидемиолог од Универзитетот Рутгерс и од компанијата за лекови, Новартис рече: „Постои итна потреба да се имаат висококвалитетни поврзани податоци за лековите, долгорочните резултати од детството и модифицираните фактори на ризик, вклучително и доење за да може да се направат силни анализи на придобивките и штетите поврзани со медицината, што на крајот ќе им овозможи на жените да преземаат информирани одлуки кога одлучуваат за нивниот сопствен медицински третман и доењето“.
Повеќе информации:
Сју Џордан и други, Каде се податоците што ги поврзуваат исходите на доенчињата, доењето и изложеноста на лекови? Систематски преглед на опсегот, PLOS ONE (2023). DOI: 10.1371/journal.pone.0284128
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview