Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Curtin University
Новото глобално истражување за стапката на смртност на децата во Етиопија покажува дека иако има значителен пад на овие стапки во последните три децении, премногу деца на возраст под пет години сè уште умираат.
Универзитетот Кертин, Институтот за здравствена метрика и евалуација (IHME) на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Вашингтон, етиопскиот институт за јавно здравје и соработниците за смртност на деца во Етиопија работеа заедно како дел од Студијата за глобално оптоварување на болести (GBD) 2019 година. Тие испитуваа податоци за девет административни региони и два града во Етиопија.
Работата е објавена во PLOS Global Public Health.
Анализата покажа дека стапката на смртност кај демографските под пет години се намалувала за речиси 4,5% секоја година помеѓу 1990 и 2019 година.
Сепак, и покрај напредокот, таа сè уште е една од највисоките стапки во светот, со околу 190.000 смртни случаи под 5 години во 2019 година со стапка од 52 смртни случаи на 1.000 живородени. Стапката на неонатална смртност во земјата е 26,6 смртни случаи на 1.000 живородени деца.
Водечкиот автор д-р Гизачев Тесема од Училиштето за здравје на населението Куртин рече дека во 2019 година, речиси три четвртини (74%) од овие смртни случаи се случиле пред првиот роденден на детето и повеќе од половина (52%) во првите 28 дена.
„Иако бебе родено во Етиопија денес има три пати помала веројатност да умре пред да наполни пет години отколку едно родено во 1990 година, ова намалување не е доволно“, рече д-р Тесема. „Сè уште губиме неприфатливо премногу млади животи од причини што може да се спречат, како што се неонатални нарушувања, дијареални заболувања и респираторни инфекции.
Д-р Тесема повика на заеднички напори за подобрување на стандардот на грижа низ Етиопија, особено во региони со претежно рурални и сточарски заедници, каде што и услугите и механизмите за известување се под стандардни.
„Потребна ни е глобална инвестиција и повеќе домашно финансирање во зајакнувањето на суштинската акушерска, неонатална грижа и други услуги фокусирани на децата за да се осигураме дека тешко стекнатите придобивки во борбата против смртноста на децата и поддршката на најранливите семејства во Етиопија нема да бидат изгубени.
Целите за одржлив развој на Обединетите нации поставуваат цели за намалување на стапката на смртност кај деца под пет години на 25 на 1.000 живородени деца и намалување на стапката на неонатална смртност на 12 на 1.000 до 2030 година. земјата најверојатно нема да ги достигне тие цели.
Со оглед на тоа што студијата користи податоци пред пандемијата COVID-19 и неодамнешната граѓанска војна во земјата, д-р Тесема предупреди дека сегашните бројки може да бидат повисоки, што укажува на потребата од итна студија.
„Етиопија сè уште воспоставува витален систем за регистрација и има историски недостиг на известувања поради културни и други причини, особено во нејзините претежно пастористички заедници“, рече д-р Тесема. „Оваа студија ја нагласува итната потреба да се подобри точноста на регионалните проценки, за да може да се користат точни податоци за да се водат и одлуките за поддршка и политики.
Повеќе информации:
Gizachew A. Tessema et al, Национален и субнационален товар на смртност под 5 години, доенчиња и неонатална смртност во Етиопија, 1990–2019: Наоди од студијата за глобалниот товар на болести 2019 година, PLOS Global Public Health (2023). DOI: 10.1371/journal.pgph.0001471. journals.plos.org/globalpublic … journal.pgph.0001471
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview