Итни случаи:  

Повикај доктор

Истражувачите повикуваат на Национален план за физичка активност за да се поттикне поголемо ниво на физичка активност кај австралиските деца по лошите резултати во Картичката за извештаи за активни здрави деца Австралија (AHKA) за 2022 година. Извештајната картичка е дел од глобалната иницијатива која вклучува повеќе од 50 земји, кои известуваат за нивото на физичка активност на децата на секои две години.Во новиот преглед, спроведен од група универзитети*, вклучително и Универзитетот во Јужна Австралија, истражувачите советуваат дека тековните слаби перформанси на физичката кондиција на децата се јасен знак дека мора да се направи повеќе.
Посебно загрижувачки беа оценките Д за севкупната физичка активност на децата и времето поминато на екранот, што покажа дека 80 проценти од австралиските деца (на возраст од 0-18 години) не ги исполнуваат националните упатства за физичка активност. Дополнително, 80 отсто од децата ги надминувале насоките од два часа за дневното време на екранот.
Резултатите од AHKA покажуваат дека австралиските деца се под меѓународните норми кога станува збор за физичка активност.
Истражувачот на UniSA, д-р Верити Бут, вели дека треба да се решат долгогодишните слаби перформанси на недостаток на физичка активност кај децата.
„Кога мислиме на австралиските деца, честопати замислуваме активни, здрави деца. Сепак, реалноста е далеку од овој идеал. Наместо тоа, повеќето австралиски деца го поминуваат своето време залепени на екраните и не се приближуваат до доволно физичка активност“, вели д-р Бут. .
„Ниту недостигот на физичка активност не е нешто ново. Од основањето на АХКА извештајната картичка во 2014 година, податоците постојано покажуваат дека австралиските деца и младинци се неактивни.
„Физичката активност е од витално значење за здравјето, развојот и учењето на децата.
Професорот Тим ​​Олдс од UniSA вели дека националниот план за физичка активност треба да вклучи повеќе партнери од различни сектори.
„Истражувачите се согласуваат дека важен дел од националниот план за физичка активност треба да биде национален систем за следење, кој ќе им овозможи на владите да го проценат успехот на различните иницијативи“, вели проф Олдс.
„Националниот план, исто така, треба да ги вклучи сите сектори на власта: транспорт за да се поттикне пешачење и возење велосипед до училиште, урбанистичко планирање за да се обезбедат соодветни зелени површини и капацитети за рекреација, образование за поттикнување на специјалисти за наставници по физичко образование. Има улога и на приватниот сектор.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview