Итни случаи:  

Повикај доктор

Потребен е итен ремонт на заштитните процеси на Обединетото Кралство за ранливите деца за да се докаже системот во иднина во постпандемиска клима и да се заштитат оние кои се најзагрозени, се вели во главниот извештај на истражувачите на Кинг. Следејќи го националниот преглед за смртта на Артур Лабињо-Хјуз и Стар Хобсон, и Независниот преглед на социјалната грижа за децата, објавени минатата година, новите докази од Кралскиот колеџ во Лондон откриваат како ранливите деца станале помалку видливи за време на пандемијата бидејќи биле скриени од професионалниот поглед и чекаше подолго за идентификација и упатување за грижи за заштита на децата.
Децата, исто така, беа изложени на зголемен ризик поради фактори како што се зголемување на родителскиот стрес, пренасочување на здравствените услуги, нарушено образование и ментално лошо здравје.
Во светлината на наодите во нивниот извештај, и во услови на зголемени притисоци предизвикани од кризата на трошоците за живот, истражувачите на Кинг предлагаат клучни активности за трансформирање на постоечкиот систем во, како што велат, „еднаш можност“ за владата да направи ребаланс. заштита на практиката и избегнување на „пристапот воден од криза“ за заштита на децата.
Тие препорачуваат покохезивен владин надзор, јасно водство, рационализирано финансирање, заеднички мерки за исходот, силни локални системи и одговорност. Тие, исто така, ги поддржуваат повиците за нова министерска група или Национален одбор за реформи што ќе го надгледува спроведувањето на реформите во системот за заштита на децата.
Водечкиот автор д-р Џени Дрискол, читател за правата на децата во Факултетот за образование, комуникација и општество на Кралскиот колеџ во Лондон, рече: „Влијанието на злоупотребата на децата може да трае цел живот, па затоа е од витално значење да бидеме проактивни во нашиот пристап кон ги ублажи ризиците. Системот за заштита на децата веќе е под значителен стрес како резултат на извонредните притисоци што ги наметнува пандемијата“.
Извештајот, информиран со интервјуа и прашалници со лидери и организации за заштита и заштита на децата, релевантно истражување за ова прашање и симпозиум во кој беа вклучени владини претставници, секторски лидери и претставници на млади луѓе, поставува три итни области на фокус за да се трансформира постојното систем:
Повеќе информации:
Извештај: www.kcl.ac.uk/ecs/assets/proje … uarding-practice.pdf
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview