Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ерни Мундел
Бројот на случаи на труења поврзани со производи од вап, пријавени во американските центри за контрола на отрови, се удвоил помеѓу 2018 и почетокот на 2023 година, открива нов извештај.
Најголемиот дел од тие случаи биле кај деца под 5-годишна возраст.
„Јавноста треба да биде свесна дека електронските цигари имаат потенцијал да предизвикаат изложеност на труење и претставуваат постојана грижа за јавното здравје“, предупреди тимот на истражувачи предводени од Никол Ташакори, од Центарот за тутунски производи при Администрацијата за храна и лекови на САД.
За да се спречат овие трагедии, „возрасните корисници на електронски цигари треба безбедно да ги складираат своите електронски цигари и е-течности за да го спречат пристапот на малите деца“, напишаа тие.
Според Националниот центар за отрови на капиталот, никотинот што се наоѓа во електронските цигари може да се покаже исклучително штетен доколку го вдишат или проголтаат мали деца.
„Труењето со никотин често предизвикува гадење, повраќање, вртоглавица, тремор [тресење] и потење и може да направи срцето да чука многу побрзо од нормалното“, објаснуваат од центарот. „Тешкото труење може да предизвика напади. Може да предизвика дури и смрт. Нападите можат да започнат само 20-30 минути по голтањето производи што содржат никотин“.
И уште еден нов извештај, објавен во четвртокот од истражувачите од американскиот Центр за контрола и превенција на болести, покажа дека продажбата на е-цигари во САД само продолжува да расте, од 15,5 милиони единици месечно во 2020 година на речиси 23 милиони единици во 2022 година.
Тоа значи дека многу уреди за испарување, контејнери за полнење и други реквизити се оставени наоколу во американските домови, подготвени за мали раце да ги грабнат и истражуваат.
Новиот извештај ги испитуваше податоците на Националниот систем за податоци за отрови (NPDS) за април 2022 година до крајот на март 2023 година.
Ташакори и колегите открија повеќе од 7.000 пријавени случаи на изложеност на труење од производи за испарување во текот на тој 12-месечен период.
Бројот на месечни изложености се искачи за 32% во текот на годината – од 476 случаи пријавени во април 2022 година на 630 до март 2023 година.
Бидејќи известувањето до НПДС е доброволно, „бројот на случаи веројатно е недоволно пријавен“, додаваат истражувачите.
Многу мали деца го сочинуваа најголемиот дел од овие случаи, велат тие.
„Помеѓу сите изложувања, 6.074 [87,8%] се случиле кај деца на возраст помала од 5 години“, велат тие.
За среќа, помалку од 1% од случаите биле толку тешки што на децата им била потребна хоспитализација. Сепак, на нешто повеќе од 8% од случаите им бил потребен некаков третман во здравствена установа, се наведува во извештајот.
Само еден случај бил фатален, сомнително самоубиство кога педијатриски пациент намерно се предозирал со вап производ, предизвикувајќи смрт.
Во речиси две третини (61%) од сите случаи на труења поврзани со пареа, било вклучено вдишување или назално голтање на производот, додека вкусувањето или јадењето на производот било вклучено во околу 40% од случаите.
Една марка, особено, најверојатно е поврзана со труење. Меѓу случаите каде што беше констатирана марка, „најчесто пријавениот бренд беше Elf Bar [60,8%], е-цигара за еднократна употреба достапна во различни вкусови; месечните случаи што вклучуваат Elf Bar се зголемија од два во април 2022 година на 36 во март 2023 година “, соопшти групата на Ташакори.
И, „повеќе од 90% од изложеноста на Elf Bar беа кај деца на возраст помала од 5 години“, додаваат тие.
Всушност, „Elf Bar, за кој продажбата во Соединетите Држави неодамна се зголеми, беше пријавен почесто од сите други пријавени брендови заедно“, забележаа авторите на извештајот.
Возрасните секогаш треба да внимаваат сите производи за испарување или пушење да се чуваат подалеку од дофат на деца. Според Националниот центар за отрови на капитал, тоа подразбира заклучување на производите на безбедни локации.
„Тоа вклучува „чаден сок“ [е-течности], цигари, пури, тутун за луле и тутун за џвакање – и валкани пепелници“, нагласи центарот. „Запомнете дека искористените контејнери со „чаден сок“ можеби сè уште содржат никотин. Завиткајте ги за децата и домашните миленици да не можат да ги ископаат од ѓубрето“.
Новиот извештај беше објавен во изданието на 23 јуни на списанието ЦДЦ за морбидитет и неделен извештај за смртност.
Повеќе информации:
Дознајте како да ги заштитите децата од труење со никотин во Националната детска болница.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview