Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Јута за здравствени науки
Ах, тинејџерските години. Време кога вашиот тинејџер бара да го засади своето знаме на независност – и тоа е здраво. Но, има моменти кога вашиот тинејџер ќе види колку далеку може да ги помести границите, правејќи ве да се чувствувате изгубени за тоа како да го родите вашиот пат низ тие турбулентни моменти на треснати врати и превртени очи.
„Можеби не го мислите тоа, но децата всушност копнеат за граници“, вели Лиза Фоли, лиценциран клинички психолог од Институтот за ментално здравје Хантсман на Универзитетот во Јута. „Поставувањето лични граници помага да се намали конфликтот додека се создава доверлива врска“. Фоли ги советува родителите да го слушаат својот тинејџер без да го прекинуваат (тешко е, знаеме) и да разговараат за тоа кои однесувања се прифатливи.
Со паметен телефон во џебот на секој тинејџер и компјутерски монитор во секоја спална соба, тинејџерите имаат повеќе начини да го поминуваат слободното време од кога било досега. Но, тие часови поминати со технологијата имаат цена: зголемена анксиозност, губење на приватноста и изложеност на нездрави онлајн врски. Важно е да се пристапи кон безбедноста на интернет со љубопитност, а не со агенда. Водете отворен разговор за однесувањето на интернет преку преминување граници. Кога тинејџерите се чувствуваат безбедни поради вашите правила, тие можат да им пристапат на предизвиците со доверба.
Фокусирајте се на наградувањето на вашиот тинејџер со привилегии. Тие привилегии, како што се користење на автомобилот и зголемување на дозволеното време на интернет, доаѓаат со тоа што вашиот тинејџер покажува одговорност. Исто така, помага да се избегнат тие борби за моќ без победа.
Лесно е да се фатите во моментот и лично да ги прифатите испади. Наместо тоа, фокусирајте се на животните вештини што сакате да ги развие вашиот тинејџер од решавање конфликти до критичко размислување. Запомнете, непочитувањето на тинејџерското однесување не е знак дека не успевате како родител. Тоа значи дека вашиот тинејџер се однесува како нормален тинејџер. Можеби се сеќавате на тие свои години!
Воспоставувањето граници за вашиот тинејџер ги одржува безбедни додека ја препознаваат нивната растечка потреба за независност. Тоа е исто така паметен начин да се создаде искуство за учење за вашиот тинејџер помагајќи му да си постават граници за себе, што е важно кога ќе тргнат сами.
Ако вие или некој што го познавате доживува криза со ментално здравје, јавете се или испратете порака на 988, кој нуди лесно пристапна сочувствителна грижа за луѓето кои доживуваат каков било тип на криза на менталното здравје, вклучувајќи мисли за самоубиство, самоповредување и употреба на супстанции, или било каква емоционална вознемиреност или за себе или за нивните најблиски.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview