Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Американското педијатриско здружение
Децата во државите со минимални политики за огнено оружје имаат значително повисока стапка на смртност во споредба со оние во државите со строги закони за оружје, според новото национално истражување. Истражувањето ќе биде претставено на состанокот на Педијатриските академски здруженија (PAS) 2023 година, одржан од 27 април до 1 мај во Вашингтон, Д.Ц.
Студијата анализирала 6.491 педијатриска смрт поврзана со огнено оружје помеѓу 2016 и 2020 година од Центрите за контрола и превенција на болести, заедно со државните рангирања за законодавството за огнено оружје од Правниот центар Гифордс, национална непрофитна организација која го следи и анализира законодавството за огнено оружје во сите 50 држави. Државите се рангирани според силата на законите за оружје на скала од најмалку благи до најблаги.
Истражувачите дополнително ги истражувале финансиските импликации на законите за оружјето со анализа на просечната вредност на статистичкиот живот – мерка за размената помеѓу ризикот од смрт и парите – и откриле дека поради зголемениот број на смртни случаи во државите со поблаги закони за оружјето, жителите плаќаат зголемен трошоци за подобрување на нивната безбедност и намалување на ризикот од повреда.
„Вознемирувачките резултати од оваа студија имаат страшни импликации за здравјето и јавната безбедност на децата ширум Соединетите држави“, рече Амбер Мекена, д-р, лекар-резидент во LSU Health Shreveport Pediatrics и презентер. „Податоците се јасни: порестриктивните закони за огнено оружје ќе одржат повеќе деца во живот“.
Овие наоди претставуваат потреба за истражување на рамки кои даваат приоритет на јавната безбедност.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview