Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
Доенчињата со изложеност во матката на COVID-19 имаат помала родилна тежина и зголемено зголемување на телесната тежина во првата година од животот, според студијата објавена на интернет на 29 март во Журналот за клиничка ендокринологија и метаболизам.
Моли В. Окен, од Општата болница во Масачусетс и Медицинскиот факултет Харвард во Бостон, и колегите спроведоа надолжна кохортна студија во која беа вклучени 149 доенчиња со изложеност на КОВИД-19 во матката и 127 неизложени контроли. На возраст од 0, 2, 6 и 12 месеци, тежината, должината и индексот на телесна маса (BMI) беа апстрахирани од здравствените досиеја.
Истражувачите откриле различни траектории на тежина и БМИ, но не и на должина, z-оценки во текот на првата година од животот за доенчиња со изложеност на COVID-19 во матката наспроти контролите. Понизок z-резултат на БМИ при раѓање и поголемо зголемување на з-резултат на БМИ од раѓање до 12 месеци биле забележани за доенчиња родени од мајки со пренатален COVID-19 (големини на ефектот, -0,35 и 0,53, соодветно). Значителен дел од врската помеѓу изложеноста на COVID-19 и постнаталниот раст беше посредувана од z-резултат со родилна тежина.
„Траекторијата на забрзан раст што ја прикажуваат доенчињата со фетална изложеност на COVID-19 може да биде предвесник за негативни кардиометаболички исходи, вклучително и дебелина и срцеви заболувања, подоцна во животот“, пишуваат авторите. „Сега се потребни детални физиолошки студии за дополнително да се разграничи ризикот од кардиометаболички болести кај децата родени од мајки со пренатален COVID-19 како клучен чекор кон оптимизирање на здравјето и долговечноста на оваа растечка глобална популација“.
Неколку автори открија финансиски врски со фармацевтската индустрија.
Повеќе информации:
Моли В. DOI: 10.1210/clinem/dgad130

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview