Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Факултетот за медицински сестри на Универзитетот во Пенсилванија
И покрај тоа што доењето се препорачува најмалку две години, само 36 проценти од сите доенчиња се уште се дојат на првиот роденден. Црните/афроамериканските мајки имаат најмала веројатност да започнат доење со стапки на иницијација од само 74 проценти во споредба со 90 проценти од мајките од Азија со национален просек од 84 проценти. Со оглед на разликите во започнувањето на доењето, веројатно ќе има еквивалентни разлики во времетраењето на доењето.
Новото истражување од Факултетот за медицински сестри на Универзитетот во Пенсилванија (Penn Nursing) објавено во списанието Breastfeeding Medicine ги споделува описите на црните мајки за нивните потреби и искуства за време на доењето. Резултатите може да им помогнат на давателите на здравствени услуги да разберат како подобро да ги поддржат црните семејства кои дојат.
„Целта на ова истражување беше да се слушне од црните мајки кои имале долгорочни искуства со доењето за да се разберат бариерите и олеснувачите за поставување и постигнување долгорочни цели за доење“, објаснува Стефани Н. -автор.
„Ова истражување дава увид за развој на интервенции за поддршка на оптималното времетраење на доењето за црните семејства. Специфичните интервенции на населението секогаш мора да се водат од гласовите и искуствата на членовите на таа популација. Затоа, ние повикуваме секоја развиена интервенција да ги земе предвид варијациите во социокултурните фактори меѓу оние кои се идентификуваат како Црнци/Афроамериканци“.
Студијата покажува дека за црнечките семејства, различни психолошки и социјални фактори влијаат на желбата и постигнувањето на доење дете надвор од детството. „Факторите кои позитивно влијаат на постигнувањето на долгорочните цели за доење вклучуваат пристапно образование за доење и поддршка од заедницата и давателите на услуги“, вели коавторката Дајан Л. Ширер Термин професор по нутриционизам во Penn Nursing.
Повеќе информации:
Стефани Н. Акваје и други, Искуства за лактација на црни мајки кои доеле дете над една година, медицина за доење (2023). DOI: 10.1089/bfm.2022.0284
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview