Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ејми Нортон
Децата кои посветуваат дел од своето слободно време на волонтерска работа не само што им помагаат на другите, туку и на самите себе.
Тоа е според една нова студија која покажа дека децата во САД кои поминуваат време во општествено корисна работа често се напредни, физички и психички.
Севкупно, децата кои волонтираа во изминатата година беа со подобро физичко здравје, попозитивен поглед на животот и помала веројатност да имаат анксиозност, депресија или проблеми во однесувањето отколку нивните врсници кои не работеа волонтерска работа.
Наодите, објавени на 30 мај во списанието JAMA Network Open, не одговараат на прашањето за пилешко и јајце, забележаа истражувачите: Децата кои веќе беа високи на скалата на благосостојба можеби беа повеќе склони да волонтираат.
„Не можеме да кажеме дека ова е причинско-последично“, рече водечкиот истражувач Кевин Ланза, асистент професор на Факултетот за јавно здравје UTHealth Хјустон.
Според тоа, Ланза смета дека наодите ја поставуваат основата за студија која ги следи децата со текот на времето, за да се види дали волонтерството промовира подобра физичка и ментална благосостојба по патот.
Се разбира, веќе има многу причини за поттикнување на волонтерството, истакна Ланза. Но, ако тоа има корист и за благосостојбата на младите волонтери, тогаш тоа ќе биде „победничка“, рече тој.
„Може да има одлична можност да се промовира волонтерството како мерка за јавно здравје“, рече Ланза.
Многу студии во текот на годините го поврзуваа волонтерството со подобро физичко и ментално здравје, но речиси сите се фокусираа на возрасните – често постарите возрасни. Неколку студии покажаа дека тинејџерите волонтери можеби се со подобро здравје и повеќе ангажирани на училиште од нивните врсници. Но, студиите опфатиле само мали групи тинејџери.
Така, тимот на Ланза одлучи да истражи податоци од долгогодишното национално истражување за следење на здравјето и благосостојбата на децата и тинејџерите во САД. Тие се фокусираа на скоро 52.000 деца на возраст од 6 до 17 години кои беа дел од периодот на истражувањето 2019-2020 година.
Севкупно, една третина од децата и нешто повеќе од половина од тинејџерите работеле волонтерска работа во изминатата година, според одговорите на родителите.
Општо земено, тие родители дадоа повисоки оценки за благосостојбата на нивните деца од родителите чии деца не работеле волонтерска работа. Имаа една третина поголема веројатност да кажат дека нивното дете е во „многу добро“ до „одлично“ здравје и некаде од 18% до 35% помала веројатност да кажат дека нивното дете се соочило со депресија или анксиозност, или имало проблеми во однесувањето. изминатата година.
Децата кои волонтирале, исто така, имале 66% поголема веројатност да „процветаат“ – што, рече Ланза, може да се сумира како „севкупна желба за живот“. Во ова истражување, процутот на децата се засноваше на тоа како родителите одговарале на прашањата за љубопитноста на нивните деца, подготвеноста да ги согледаат задачите и способноста да останат смирени пред предизвиците.
Јинг Чен е истражувачки научник во Центарот за здравје и среќа на Универзитетот Харвард. Таа го пофали фокусот на студијата на децата и начинот на кој таа гледа на повеќе аспекти на благосостојбата.
Но, како и Ланза, таа предупреди на прашањето причинско-последично. Како прво, рече Чен, родителите кои ги поттикнуваат своите деца да волонтираат веројатно се „просоцијални“ и можеби и самите се прилично здрави и среќни.
Таа, исто така, истакна дека резултатите од студијата се засноваат на извештаите на родителите, кои можат да бидат пристрасни.
Овие предупредувања, исто така, постојат причини да се верува дека волонтерството може да ја зголеми благосостојбата на децата, велат и двајцата истражувачи.
Ако волонтерството ги оддалечи децата од нивните уреди и во светот, рече Ланза, тука е социјалниот ангажман. И тоа е одреден тип на ангажман – со други луѓе кои сакаат да работат за заедничка, позитивна цел.
„Волонтирањето е градење заедница“, рече Ланза.
А со помалите деца, истакна тој, секоја волонтерска работа веројатно ќе ги вклучи нивните родители или други возрасни лица во нивните животи – без разлика дали тоа е садење дрвја, помагање во чистењето на маалскиот парк или пакување кутии со донирана храна.
Можноста да се помине повеќе време со тој просоцијален родител, во акција, може да ја зголеми благосостојбата на децата, рече Ланза.
Ниту едно дете не треба да биде принудено да волонтира, нагласија и двајцата истражувачи. Она што е важно, рече Ланза, е дека сите деца – без оглед на семејниот приход и ресурси – имаат можност.
Историски, истакна тој, волонтерството е „луксузен предмет“ – направено од луѓе со време и средства за тоа.
„Обврската треба да биде на општеството за да ги направи волонтерските можности подостапни“, рече Ланза.
Тоа е особено точно, истакна тој, ако тие можности имаат корист и за благосостојбата на волонтерите.
Повеќе информации:
Универзитетот во Мериленд има повеќе за здравствените придобивки од волонтерството.
Кевин Ланза и други, Волонтирање, здравје и благосостојба на децата и адолесцентите во Соединетите Држави, JAMA Network Open (2023). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2023.15980
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview