Итни случаи:  

Повикај доктор

Јадете го вашиот зеленчук. Националното истражување објавено во четвртокот сугерира дека американските деца не јадат доволно од нив дневно.
Овошје или.
Околу половина (49,1 отсто) од 18.300 испитани деца на возраст од 1-5 години не јаделе зеленчук дневно во текот на претходната недела.
А 32,1 отсто не јаделе овошје дневно, според Националното истражување за здравјето на децата во 2021 година, спроведено од Бирото за попис на САД.
Повеќе од половина (57,1 отсто) од испитаните деца пиеле пијалок засладен со шеќер барем еднаш во текот на претходната недела.
Резултатите се разликуваа од држава до држава.
Во Вермонт, на пример, 30,4 проценти од децата не јаделе зеленчук дневно во текот на претходната недела во споредба со 64,3 проценти во Луизијана.
Процентот на деца кои не јаделе дневно овошје или зеленчук бил највисок кај црните деца и најмал кај белите деца од нехиспанското потекло, покажа истражувањето.
Речиси 65 отсто од испитаните црни деца не јаделе зеленчук дневно во текот на претходната недела во споредба со 43,4 отсто од белите деца.
Што се однесува до овошјето, 50,7 отсто од црните деца не јаделе дневно овошје во претходниот период во споредба со 26,1 отсто од белите деца.
Авторите на истражувањето забележале дека исхраната богата со овошје и зеленчук ги обезбедува хранливите материи потребни за поддршка на оптималниот раст и развој кај малите деца.
А додадените шеќери како оние што се наоѓаат во пијалоците засладени со шеќер се поврзани со зголемен ризик од дебелина, кариес, дијабетес и кардиоваскуларни болести.
© 2023 АФП.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview