Итни случаи:  

Повикај доктор

Сакаме да размислуваме за бебињата како мали верзии на себе. Но, бебињата не се едноставно минијатурни возрасни, особено кога станува збор за справување со жештината. Бебињата се изложени на поголем ризик од прегревање и им требаат различни стратегии за ладење од оние што работат за возрасни. Родителите долго време ги покриваат количките и количките со ткаенина за да ја засенат кочијата од жешкото сонце. Сепак, нашата неодамнешна студија покажа дека ова може значително да ги зголеми температурите во количката.
По само 20 минути – времето што е потребно за да отидете во продавница или да го оставите вашето дете на дневен престој – количката за количка беше 3,7 ° C потопла отколку надвор кога беше обложена со сува крпа од фланелет и 2,6 ° C кога беше обложена со сув муслин.
Прицврстувањето вентилатор на батерии на количката не беше многу ефикасно ниту за намалување на температурата на количката, ладејќи ја кочијата за само 0,1℃ во однос на надвор.
Но, навлажнувањето на крпата може да ја намали температурата во кочијата.
Постојат три главни причини зошто бебињата може да се мачат повеќе на топло време во споредба со возрасните.
Прво, нивната форма на телото е многу различна. Доенчињата имаат многу поголема површина на кожата достапна за размена на топлина со околината, во споредба со нивната телесна маса. Ова значи дека во многу топли услови нивната телесна температура може да се загрее со многу побрзо темпо.
Второ, доенчињата не можат да се потат толку многу како мама или тато и затоа се помалку способни да се оладат со испарување на потта. Ова е главниот физиолошки недостаток што ги става во поголем ризик при топло време.
Конечно – и можеби најважно – бебињата се речиси целосно зависни од некој друг за да ги одржуваат ладни. Освен што плачат, бебињата не можат да кажат дека им е премногу жешко. Во топол ден, родителите се тие кои треба да проверат дали има знаци на вознемиреност, да изберат соодветна облека и да се погрижат да се најде сенка во најтоплиот дел од денот (обично од пладне до 15 часот). Бебињата не можат да направат ништо од ова за себе.
Значи, што може да се направи за да се оладат количките за бебиња?
Во нашата иста студија, исто така, покажавме дека некои стратегии се навистина ефикасни за ладење на колички дури и во топли и сончеви денови.
Лабавото обвивка на влажна крпа од муслин над количката ја намали температурата во количката за 3℃.
Овој ефект на ладење беше уште поголем кога влажна крпа се комбинираше со вентилатор со клип, намалувајќи ја температурата на количката за 4,7℃ во споредба со надворешната.
Овој метод ја користи моќта на испарување. Исто како што ја губиме телесната топлина кога потта испарува од нашата кожа, испарувањето на водата од влажната крпа ја отстранува топлината од воздухот во количката и ја намалува температурата внатре.
Користењето шише со распрскувач за редовно дополнување на водата во крпата на секои 15–20 минути ќе го спречи нејзиното сушење и ќе го зголеми времето кога овој метод ќе обезбеди ладно олеснување.
Минимизирајте го времето поминато надвор со вашето бебе за време на топло време – одете од А до Б што е можно побрзо.
Бебињата никогаш не треба да се оставаат во неподвижна количка на сонце (дури и ако се покриени со влажна крпа), бидејќи тоа го намалува движењето на воздухот низ количката и ја зголемува брзината со која се загрева.
Секогаш кога доенчињата или децата се изложени на топлина, важно е да ги одржувате добро хидрирани. Треба често да се нуди вода за пиење или доење. На доенчињата ќе им требаат повеќе течности за време на топлото време.
Исто така, важно е редовно да се проверуваат доенчињата за знаци на топлотна болест. Најчести се:
Ако вашето бебе покажува знаци на топлотна болест, веднаш најдете кул олеснување и побарајте лекарска помош.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview