Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
Францускиот фармацевтски гигант Санофи во петокот ги објави резултатите од испитувањата кои покажаа дека неговиот превентивен третман за респираторниот синцицијален вирус (РСВ) ја намалува стапката на хоспитализирани бебиња за повеќе од 80 отсто.
Вирусот заразува околу девет од 10 деца на возраст од две години и е најчеста причина за бронхиолитис, респираторна инфекција која е нормално блага, но во некои случаи може сериозно да ги разболи доенчињата.
Санофи и британско-шведската фирма AstraZeneca, која заеднички го разви лекот нирсевимаб, продаван како Beyfortus, велат дека тоа е првиот третман за спречување на тешка болест од РСВ кај доенчиња.
Испитувањето во третата фаза користеше податоци од реалниот свет од сезоната на RSV 2022-2023 година и опфати повеќе од 8.000 доенчиња под 12 месеци низ Франција, Германија и Велика Британија, се вели во соопштението на Санофи.
Резултатите покажаа намалување за 83 отсто во хоспитализацијата за доенчиња со болести поврзани со РСВ кои примиле единечна доза нирсевимаб, во споредба со контролната група која не примила третман.
Резултатите сугерираат дека „вкупниот товар на системите за здравствена заштита би можел значително да се намали доколку сите доенчиња примаат нирсевимаб“, рече Санофи.
Глобалните медицински трошоци ширум светот се проценети на 4,8 милијарди евра (5,2 милијарди долари) во 2017 година, се додава.
Иако не е вакцина, нирсевимаб е третман со моноклонални антитела што има слична цел: да обезбеди заштита од РСВ со една инјекција.
Повеќе внимание е посветено на РСВ бидејќи комбинацијата на вирусот, Ковид-19 и грипот наречена „тројна демија“ изврши притисок врз болниците во неколку земји во текот на минатата зима на северната хемисфера.
Питер Опеншо, специјалист по белодробна имунологија на Империал колеџ во Лондон, истакна дека податоците од испитувањето биле собрани кога РСВ се враќал по падот на случаите за време на заклучувањето на Ковид.
Податоците „додаваат доказ дека употребата на моноклонални антитела со долго дејство може да спречи умерена до тешка РСВ болест по пригодна единечна доза“, рече тој, додавајќи дека се потребни дополнителни студии за постарите деца.
„Цената на нирсевимаб ќе биде критична одредница за тоа колку широко може да биде неговата употреба“, рече Опеншо.
Лекот е веќе одобрен во Европската Унија, Велика Британија и Канада, а апликацијата во САД е во фаза на разгледување.
Неколку големи фармацевтски фирми развија вакцини за РСВ кај возрасни и во моментов се тркаат да добијат одобрение.
Минатата недела, САД станаа првата земја што одобри вакцина против РСВ, давајќи зелено светло на ГСК Арексви за возрасни на возраст од 60 или повеќе години.
© 2023 АФП.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview