Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
лекторирани
by Universität Mannheim
Децата ќе јадат повеќе овошје и зеленчук ако семејствата одвојат повеќе време да јадат оброци. Ова е резултат на новата студија на здравствениот психолог професор Јута Мата од Универзитетот во Манхајм и професорот Ралф Хертвиг, директор во Центарот за адаптивна рационалност на Институтот за човечки развој Макс Планк во Берлин.
Нивниот експеримент покажува дека децата ќе јадат значително повеќе овошје и зеленчук ако останат на маса само десет минути подолго од вообичаеното – вкупно 30 минути. Во просек јаделе околу 100 грама повеќе овошје и зеленчук. Ова претставува околу една од петте препорачани дневни порции овошје и зеленчук и е еквивалент на мало јаболко или мала пиперка. Резултатите од студијата се објавени во списанието JAMA Network Open.
„Овој исход има практично значење за јавното здравје бидејќи една дополнителна дневна порција овошје и зеленчук го намалува ризикот од кардиометаболни заболувања за 6 до 7%,“ објаснува професорот Мата. „За таков ефект, потребно е доволно овошје и зеленчук да има на трпезата – парчињата со големина на залак се најдобри“, додава здравствениот психолог.
Во истражувањето учествувале 50 пара родители и 50 деца. Просечната возраст на децата во студијата беше осум години, а просечната возраст на родителите беше 43 години. Учествуваа подеднаков број момчиња и девојчиња. Учесниците беа послужени со типична германска вечера со исечен леб, филета и сирење, како и овошје и зеленчук, исечени на парчиња со големина на залак.
„Времетраењето на оброкот е една од централните компоненти на семејниот оброк што родителите може да го менуваат за да ја подобрат исхраната на нивните деца. Веќе најдовме навестувања за оваа врска во мета-анализата на студиите кои ги разгледуваат квалитативните компоненти на здравата семејни оброци. Во оваа нова експериментална студија, успеавме да докажеме поранешна само корелативна врска“, вели Ралф Хертвиг, директор на Центарот за адаптивна рационалност на Институтот за човечки развој Макс Планк.
Студијата, исто така, покажува дека подолгите семејни оброци не доведоа до тоа децата да јадат повеќе леб или ладни, туку тие исто така не јадеа повеќе десерт. Истражувачите претпоставуваат дека парчињата овошје и зеленчук со големина на залак биле полесни за јадење, а со тоа и попримамливи.
Повеќе информации:
Mattea Dallacker et al, Ефектот на подолгите семејни оброци врз внесот на овошје и зеленчук кај децата, JAMA Network Open (2023). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2023.6331
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview