Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Brian Consiglio, University of Missouri
И покрај тоа што бебињата со вештачко хранење е безбедна и удобна опција, истражувачките студии покажаа дека природното доење е поврзано со бројни здравствени придобивки и за мајката и за детето. За мајките, доењето може да го подобри закрепнувањето по породувањето и да го намали ризикот од рак. За бебињата, хранливите материи го зајакнуваат нивниот имунолошки систем и помагаат да се намали ризикот од развој на дебелина и дијабетес.
Сега, новата студија на Факултетот за медицински сестри Синклер на Универзитетот во Мисури им помага на истражувачите подобро да ги разберат факторите кои влијаат на мајките, особено во руралните области каде што доењето е поретко, кога одлучуваат како да ги хранат своите бебиња.
„Вакцинирање против Ковид на мајката и доење за време на пандемија: донесување одлуки за хабитус и здравствено однесување“ беше објавено во Јавното здравствено сестри.
Во студијата, Кари Вестон, докторант на Факултетот за медицински сестри MU Sinclair, интервјуираше жени во Мисури кои избраа да ги дојат своите бебиња за влијанијата што влијаеле врз нивното одлучување. Таа дозна дека кога овие жени биле едуцирани за здравствените придобивки од доењето, а исто така имале поддршка од семејството, пријателите, соседите или соработниците кои исто така избрале да дојат како мајки, стигмата околу доењето била намалена со зголемената изложеност на заедницата.
„Имаше една жена особено од многу рурална област и ми кажа дека во нејзината заедница никој не доел бидејќи хранењето со вештачко хранење било културна норма и никој не сакал да се држи надвор како болен палец“, рече Вестон. „Меѓутоа, штом таа направи скок во верата и почна да го дои своето бебе, набрзо и нејзините пријателки, кои исто така беа мајки, почнаа да го прават тоа затоа што се чувствуваа удобно откако го видоа тоа како нивната пријателка, па се нормализираше“.
Вестон, која и самата пораснала во руралните средини на Мисури, моментално работи на проект за подобро разбирање на факторите кои влијаат на одлуките на мајките дали да дојат или не конкретно во руралните области.
„Ако можеме да го зголемиме образованието и изложеноста на заедницата, луѓето можат да ги прошират своите хоризонти, да го променат своето мислење и да научат за различни опции или различни начини на вршење на работите, што има огромни потенцијални импликации за подобрување на резултатите од здравствената заштита“, рече Вестон. „Во моментов мојот фокус е на зголемување на стапката на доење со оглед на здравствените придобивки, но понатаму мислам дека проучувањето на факторите кои влијаат на донесувањето одлуки може да помогне во други области како истражување за управување со дијабетес или дури и вежбање“.
Коавторите ги вклучуваат Линда Булок, Алберт Л. Хсу, Хенри Ван, Меган Бурнам-Кол, Кевин Д. Еверет и Џејн А. Мекелрој.
Повеќе информации:
Кари Вестон и соработниците, Мајчина вакцинација против COVID и доење за време на пандемија: донесување одлуки за хабитус и здравствено однесување, Медицински сестри за јавно здравје (2023). DOI: 10.1111/phn.13221
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview