Итни случаи:  

Повикај доктор

Пролетната спортска сезона ќе дојде наскоро, па време е да ги подготвите децата по зимскиот распуст. Спортот може да научи вредни лекции, вклучувајќи тимска работа, добар спортски дух, добра комуникација, подготовка за успех, справување со загуба, управување со времето и важноста да се даде се од себе, според здравствениот систем Хенри Форд во Детроит.
Педијатарот д-р Стејси Ледервуд Канон нуди совети за родителите како да им помогнат на децата да започнат безбедно.
Прво, добијте евалуација пред сезоната, без оглед на барањата или возраста на вашето дете, предложи таа. Лекарот може да открие какви било проблеми со видот, проблеми со зглобовите, покачен крвен притисок или други проблеми кои можат да влијаат на спортската сезона.
Ако вашето дете беше помалку активно во зима, земете го полека. Помогнете им да работат до зголемени количини на физичка активност и научете ги да се истегнуваат пред и после тренинзи и игри, рече Ледервуд Канон.
Уверете се дека ја користат вистинската опрема, која може да вклучува шлемови или штитници, чаши, спортски очила за проблеми со видот или спортски очила доколку постои ризик од оштетување на очите.
Запомнете крема за сончање, дури и ако надвор е облачно, рече таа. Децата треба да го применуваат изобилно околу 30 минути пред да играат или пливаат. Заштита можат да обезбедат и капи, памучни кошули со долги ракави и сенка.
Исхраната е важна. Leatherwood Cannon препорачува да се нахрани со овошје и зеленчук за да се добијат есенцијални витамини и минерали. Посните протеини помагаат во градењето мускули, истакна таа, а на децата и на возрасните им се потребни јаглехидрати за издржливост. Користете умереност кога јадете преработена и слатка храна.
Охрабрете ги децата да одвојат време за загревање и ладење пред секоја спортска активност со пешачење од пет до 10 минути или џогирање и истегнување.
Додека загревањата постепено го зголемуваат протокот на крв во мускулите и ја зголемуваат телесната температура пред вежбање, Ледервуд Канон истакна дека кулите се исто така важни. Тие овозможуваат отчукувањата на срцето и крвниот притисок да се вратат во нормала.
Одржувајте ги децата хидрирани со многу вода околу еден или два часа пред да започнете со активност и мали голтки на секои 12 до 20 минути за време на активноста. Детето може да изгуби до еден литар пот за време на два часа вежбање, истакна Ледервуд Канон.
Водата е најдобра, но спортските пијалоци се добра алтернатива за подолга активност, бидејќи содржат дополнителни јаглехидрати и електролити.
Немојте вашето дете да „игра преку“ повреда, рече Ледервуд Канон. Може да биде потребно време за одмор за соодветен одмор и заздравување.
Знајте ги знаците на потрес на мозокот, особено ако имате тинејџери. Тие вклучуваат заматен или двоен вид, гледање ѕвезди, гадење и чувствителност на светлина. Погрижете се вашиот тинејџер да ги разбере ризиците од играње со симптоми на потрес на мозокот.
Спиењето е секогаш важно. На децата од 3 до 6 години им требаат 10 до 12 часа секоја вечер. На оние кои имаат 7 до 12 години им требаат од 10 до 11 часа, а на 12 до 18-годишниците треба да добијат осум до девет часа навечер.
Повеќе информации:
Американскиот центар за контрола и превенција на болести има повеќе за деца и вежбање.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview