Итни случаи:  

Повикај доктор

реномирана новинска агенција лекторирани
од Кара Мурез
Како што се загрева времето, луѓето ги носат своите велосипеди на возење.
Тоа е одлично, но важно е да бидете подготвени за безбедна сезона на велосипед: Националната стапка на несреќи со велосипед е две фатални несреќи и 2.630 несреќи за кои е потребна посета на итната медицинска помош секоја недела.
Анџела Маунц, координатор на програмата за безбедност на автомобилски седишта во заедницата во детската болница Penn State Health во Херши, нуди неколку совети за родителите како да им помогнат на своите млади велосипедисти да избегнат сериозни несреќи при возење во детството.
„Имав братучед кој го удри автомобил [додека беше на велосипед]“, рече Маунц во соопштението од болницата.
Братучедот на Маунц не умрел, но се здобил со повреди до крајот на животот.
„Децата одат наоколу мислејќи: „Тоа нема да ми се случи мене“, рече таа. „Но, толку е важно да се заштитите.
Кацигата е на самиот врв на нејзината листа. Шансите дека детето ќе претрпи сериозна повреда ако учествува во сообраќајна несреќа додека вози велосипед се зголемуваат за 40% ако не носи кацига, рече Маунц.
Родителите треба да носат и шлем додека јаваат: „Треба да ги научиме со пример“, рече Маунц.
Целта на безбедноста наместо стилот, додаде Маунц. Побарајте налепница од Американскиот национален институт за стандарди или од Снел Меморијалната фондација за да бидете сигурни дека кацигата на вашето дете е сертифицирана.
Проверувајте ги шлемовите на вашите деца на секои два месеци за да бидете сигурни дека тие сè уште стојат правилно.
Кацигата треба цврсто да се вклопи, не толку цврста за да ја прекине циркулацијата, но не треба да се движи многу.
Нека вашето дете ја отвори устата. Дали чувствуваат како шлемот им ја гушка главата? Ако не, обидете се да го затегнете.
Обрачот на шлемот треба да биде со ширина од два прста над веѓите.
Ременот за брадата треба да се вклопи над брадата и да се свитка додека се користи. Погрижете се ремените да формираат V под ушите.
Децата кои возат скутери или скејтборди исто така треба да носат кациги.
Следното внимание е самиот велосипед. Осигурајте се дека тоа е добро прилагодено, дури и ако тоа е рака-ме-долу.
Дали вашето дете стои до него. Дали нивните колкови се дури и со седиштето? Кога не педали, нивните стапала треба лесно да можат да стигнат до земјата.
Проверете ги гумите и сопирачките на велосипедот. Дали е лабав ланецот? Дали има некои лабави делови? Ако велосипедот е преголем или е во распаѓање, размислете да го замените наместо повторно да го користите.
Кога возите, изберете добри чевли. Тоа значи повеќе патики отколку апостолки. Погрижете се вашето дете да не носи широка облека што може да се фати во синџирот на велосипед.
Во ред е да носите друга заштитна опрема, доколку тоа не го отежнува возењето.
Разговарајте со вашите постари деца за правилата на патот. Возачите мора да дозволат растојание од 4 стапки кога претекнуваат велосипед, но велосипедистите мора да ги следат сообраќајните закони. Тие треба да сигнализираат дали се вртат, да застанат на пешачки премини и да им попуштат на пешаците. Велосипедистите мора да возат со сообраќај, а не против него.
Повеќе информации:
Националната администрација за безбедност на сообраќајот на патиштата на САД има повеќе за безбедноста на велосипедите.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview