Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Frontiers
Како што се повеќе луѓе користат канабис за рекреативни цели, ставовите кон дрогата се сменија. На пример, истражувањата покажаа дека диспанзерите често им препорачуваат канабис – исто така познат како марихуана – на бремените жени за да ги олеснат симптомите на бременоста, особено утринските мачнини.
Има сè поголем број на литература што сведочи за лошите резултати на детето ако канабиноидите се консумираат за време на бременоста. Сепак, точните ефекти врз фетусот во развој остануваат нејасни. Истражувачите од САД сега испитуваа како времето на изложување на канабис за време на бременоста влијае на развојот на фетусот.
„Покажуваме дека дури и кога употребата на марихуана се случила само во првиот триместар од бременоста, тежината при раѓање е значително намалена, за повеќе од 150 грама во просек“, рече д-р Бет Бејли, професор и директор за истражување на здравјето на населението на Универзитетот во Централен Мичиген и виш. автор на студијата објавена во Frontiers in Pediatrics. „Доколку таа употреба продолжи и во вториот триместар, обемот на главата на новороденчето беше значително намален исто така.
„Овие наоди се важни бидејќи големината на новороденчето е еден од најсилните прогнози за подоцнежното здравје и развој на детето“, додаде д-р Фиби Доџ, првиот автор на студијата, неодамна дипломиран на Медицинскиот колеџ на Универзитетот во Централен Мичиген и дојдовен педијатриски жител на Универзитетски болници Виножито за бебиња и детска болница во Кливленд.
Неодамнешната работа, вклучително и истражувањето на Dodge et al., покажа значителни ефекти од употребата на канабис врз големината на новороденчето. „Дефицитот во големина беше најголем кај новороденчињата изложени на марихуана во текот на бременоста“, објасни Бејли. Бебињата родени по континуирана ин-утеро изложеност беа речиси 200 g полесни, а обемот на главата им беше речиси 1 cm помал од оној на бебињата кои не биле изложени. Употребата на канабис за време на бременоста не ја предвидуваше значително должината на новороденчето во оваа студија.
Ефектите што ги забележале научниците исто така фрлиле светлина врз моделите на употреба. Нивната студија покажа дека повремената употреба, како што е утринската мачнина во првиот триместар, може да го намали растот на фетусот на ист начин како и континуираната употреба во текот на бременоста. Истото важи и за друга употреба во раните фази, вклучувајќи ги и случаите кога некој користи канабис не знаејќи дека е бремен.
Авторите истакнаа дека во нивната студија немаат информации за тоа колку или колку често учесниците користеле канабис. Нивните резултати се базираа на тоа дали луѓето го користеле или не го користеле во одредени периоди од бременоста. Затоа, студијата не можеше да утврди дали постои врска помеѓу тешката употреба и поизразените резултати во растот на новороденчето.
Потребни се повеќе студии за да се утврди дали времето или количината на употреба се најважни кога станува збор за ефектите врз големината на новороденчето, напишаа тие.
„Најдобрата препорака е дека жените треба да се советуваат да се откажат од употребата на марихуана пред да забременат“, рече Доџ. Сепак, откажувањето што е можно поскоро по забременување е втората најдобра опција за да се избегнат долгорочни негативни здравствени и развојни исходи. „Постојат некои придобивки од напуштањето на пушењето кај оние кои започнуваат бременост користејќи марихуана“, продолжи таа.
Повеќе информации:
Фиби Доџ и сор., Влијанието на времето на изложеноста на марихуана во матката врз растот на фетусот, Граници во педијатријата (2023). DOI: 10.3389/fped.2023.1103749. www.frontiersin.org/articles/1 … ed.2023.1103749/full
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview