Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Американската академија за педијатрија
Како што стоечките електрични скутери (е-скутери) стануваат сè попопуларен начин на транспорт, новото истражување открива зголемување од 71% на повреди пријавени кај деца и тинејџери на возраст од 18 и помлади од 2020 до 2021 година, со ограничена употреба на шлемови што резултираат со главата. како најповреден дел од телото.
Апстрактот, „Педијатриски повреди поврзани со возење електрични скутери од 2020 до 2021 година“, обезбедува анализа на податоците од базата на податоци на Националниот електронски систем за следење повреди (NEISS) што ќе бидат претставени за време на Националната конференција и изложба на AAP во 2023 година во Walter E. Конгресен центар во Вашингтон.
„Како што се повеќе деца и адолесценти се свртуваат кон користење електрични скутери, од клучно значење е лекарите, креаторите на политики и истражувачите да соработуваат за да развијат практики за безбедни возење и соодветна инфраструктура, како што е примената на употребата на кацигата за време на возењето и воспоставувањето повеќе велосипеди и ленти за скутери“, рече Радика Гупта, студент по медицина на Медицинскиот факултет Перелман на Универзитетот во Пенсилванија.
Во текот на 2-годишниот период на студијата, одделенијата за итни случаи на САД пријавија 13.557 повреди поврзани со е-скутери кај педијатриската популација. Бројот на повреди се зголеми за 71%, од 5.012 во 2020 година во споредба со 8.545 во 2021 година. Од овие пациенти, мнозинството беа бели мажи, на возраст од 16 до 18 години, а повеќето повреди беа пријавени во пролет и лето.
Најчеста примарна дијагноза била скршеница, а најповреден дел од телото е главата. Меѓу случаите во кои е пријавена употреба на кацига, само 32% изјавиле дека носеле кацига во моментот на повредата. Меѓу пациентите со повреди на главата, речиси 67% не носеле шлем во моментот на повредата. Дополнително, скоро 15% од сите случаи споменале вмешаност на моторно возило, а речиси 10% од случаите споменале удирање на пречки како што се нерамна земја или дупки.
Авторот забележува дека електричните скутери се важен дел од сегментот на микромобилност, а многу од нив се со големина и се напојуваат за возрасни.
„Ова истражување ја нагласува потребата заедниците да се обидат да останат понапред од овој тренд работејќи на развивање мерки за јавна безбедност што може да вклучат создавање патеки за велосипеди и скутери во приградски и урбани области, обезбедување рамномерно тротоарите во областите за возење, промовирање употреба на шлемови меѓу е- возачи на скутери и едукација на возачите на моторни возила како да одржуваат безбедни растојанија“, рече д-р Тод Лоренс, постар автор на трудот и педијатриски ортопедски хирург во Детската болница во Филаделфија.
Повеќе информации:
Наслов на апстракт: Педијатриски повреди поврзани со возење на електрични скутери од 2020 до 2021 година
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview