Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Американската академија за педијатрија
Бендот за марширање е физички напорна задача и изведбена уметност што може да доведе до повреди слични на организираните атлетски активности. Новото истражување покажува дека 70% од повредите поврзани со бендот при марширање пријавени во одделенијата за итни случаи во период од 9 години се случиле кај жени на средношколска возраст, со најмногу повреди на глуждовите и колената.
Апстрактот, „Маршинг бенд повреди кај децата кои се презентираат во одделенијата за итни случаи во Соединетите држави, 2012-2021: Приказна за треперење“, ќе биде претставен за време на Националната конференција и изложба на ААП во 2023 година во Конгресниот центар Волтер Е. Вашингтон.
„Како и нивните инструменти, членовите на бендот мора да бидат во склад со нивните тела“, рече капетан Џејкоб Р. „Тренерите и родителите треба да се едуцираат за ризикот од повреда на меките ткива и благи трауматски повреди на мозокот за да им помогнат на нивните членови на бендот да маршираат до ритамот на тапанот.
Истражувачите прегледале околу 20.335 повреди на бендови кои биле пријавени на одделенијата за итни случаи во периодот од 2012 до 2021 година, според податоците обезбедени од Националниот електронски систем за следење повреди. Осумдесет и пет проценти од повредите на бендот на маршот се случиле на возраст од 14 до 18 години, а благата трауматска повреда на мозокот сочинувала 6% од сите средби. Половина од повредите настанале во долниот дел од телото, при што најчесто се изложени на ризик глуждовите и колената.
Препознавајќи ги ризиците, Националната асоцијација за атлетски тренери издаде препораки за одржување на безбедноста на членовите на бендот во маршот во 2017 година, според истражувачите. Државите, вклучително и Тексас и Оклахома, почнаа да бараат физички предучество за членовите на бендот што маршираат. За разлика од другите организирани атлетики, како што се американскиот фудбал, фудбалот и навивањето, според апстрактните автори, нема докази кои ги опишуваат трендовите на повреди во маршот.
Од сите повреди на бендот што маршираа, 98% беа третирани и ослободени од одделот за итни случаи.
Повеќе информации:
Наслов на апстракт: Повреди на бенд во марш кај деца кои се презентираат во одделенијата за итни случаи во Соединетите Американски Држави, 2012-2021: A Trebling Tale
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview