Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Стивен Рајнберг
Речиси 8 милиони играчки за капење Baby Shark и Mini Baby Shark се повлечени бидејќи може да предизвикаат сериозни повреди на децата.
Кога ги користите овие играчки за капење, особено во када или базен, детето може да седне, да се лизне или да падне на тврда пластична горна перка на ајкулата, што претставува ризик од набивање, раскинувања и пробиени рани, според компанијата Zuru.
Ова отповикување вклучува и играчки за капење Robo Alive Junior Baby Shark Sing & Swim со целосна големина и играчки за капење Mini Baby Shark Swimming. Играчките се продаваа во продавниците Walmart, CVS Pharmacy, Dollar General Corp., Family Dollar Services, HEB Grocery Company, Meijer, Target, TJX Companies, Ross и Walgreens на национално ниво и онлајн на Walmart, Target, Amazon и други веб-страници.
Играчките со целосна големина имаат информации за следење на дното, вклучително и подигнати букви со бројот на моделот #25282 и шифра на датум што започнува со буквите DG проследено со „ГГГГ/ММ/ДД“ во опсегот на датуми DG20190501 до DG20220619. Само играчките Baby Shark со целосна големина со тврда пластична горна перка се вклучени во ова повлекување.
Играчките за капење со мини големина, исто така, имаат етикети за следење на дното, вклучувајќи подигнати букви со броеви на модели #7163, #7175, #7166 или #25291 и шифра на датум што започнува со буквите DG проследено со ГГГГ/ММ/ДД во опсег на датуми DG2020615 до DG2023525.
Зуру знае за 12 извештаи за деца кои паднале или седнале на отповиканата играчка за капење Baby Shark со целосна големина, што резултирало со повреди на колци, раскинувања и рани од пункција, вклучително и на детските гениталии, анусот и лицето. Девет од повредите бараа конци или медицинска помош. Не се пријавени инциденти или повреди во врска со играчките за капење Mini Baby Shark, соопшти компанијата.
Потрошувачите треба веднаш да престанат да ги користат отповиканите играчки за капење и да контактираат со Zuru за да се регистрираат за враќање на парите.
Потрошувачите исто така треба да ја оневозможат опашката перка со тоа што ќе ја сечат на играчката за капење со целосна големина или со свиткување на играчка за капење со мини големина. Обележете го телото на играчката со зборот „отповикано“ и уникатната шифра дадена при регистрацијата за отповикување, а потоа поставете фотографија од производот што покажува дека е оневозможен и означен, на recallrtr.com/bathshark.
По приемот на фотографијата, ќе се врати 14 долари за секоја играчка за капење со целосна големина или 6 долари за секоја играчка за капење со мини големина. Рефундирањето ќе биде издадено во форма на припејд виртуелна Mastercard.
За повеќе информации, јавете се на Zuru на бесплатниот број 833-820-0839 од 8 до 19 часот. ЕТ од понеделник до петок.
Повеќе информации:
Зуру има повеќе за отповикувањето.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview