Итни случаи:  

Повикај доктор

Животинските фигури и комплетите на Calico Critters кои се продаваа со додатоци за шишиња и цуцла се повлекуваат поради опасност од гушење. Epoch Everlasting Play повлече повеќе од 3,2 милиони играчки, објави Комисијата за безбедност на потрошувачки производи на САД (CPSC).
Компанијата со седиште во Пајн Брук, Њу Џерси ги отповика насобраните животински фигури и додатоци по три пријавени инциденти, вклучително и две смртни случаи.
2-годишно дете почина во 2018 година во Ново Мексико, а 9-месечно дете почина во 2015 година во Јапонија.
Родителите и старателите треба веднаш да ги однесат од децата отповиканите додатоци за шише и цуцла, советува CPSC.
Приборот за шише се продаваше во жолта, розова, сина и портокалова боја. Еден стил на шишето има две жолти рачки. Додатоците за цуцла се продаваа во жолта, портокалова, розова, темно розова, сина и телеја боја.
Производите се продаваа во Walmart, Meijer и други продавници низ целата земја, како и онлајн на Amazon и www.calicocritters.com од јануари 2000 до декември 2021 година за помеѓу 10 и 80 долари.
За да добијат бесплатен додаток за замена, потрошувачите можат да контактираат со Epoch Everlasting Play LLC за инструкции како да поднесат фотографија од отповиканиот предмет, потврда дека е уништена и информации за контакт.
За да контактирате со компанијата, јавете се на 800-631-1272 помеѓу 9 и 17 часот. ЕТ работни денови; испратете е-пошта на productsafety@epocheverlastingplay.com; или посетете една од двете онлајн страници.
Една од нив е https://epocheverlastingplay.com/ (кликнете на „Потсетување на производи“). Другото е https://calicocritters.com/en-us/.
Повеќе информации:
Комисијата за безбедност на потрошувачки производи на САД има список на отповикани производи од Epoch Everlasting Play.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview