Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Јужна Австралија
Грижа за одмор, спортски програми или изведувачки уметности – без оглед на интересите на вашето дете, истражувачите велат дека додавањето структура на училишниот одмор е одличен начин да ги одржите децата здрави и активни во текот на паузата.
Во првата австралиска студија од ваков вид, истражувачите од Универзитетот во Јужна Австралија открија дека кога децата од основно училиште се на одмор, тие се помалку активни, со поголема веројатност да бидат на екраните и имаат тенденција да имаат полоша исхрана отколку за време на училишниот период. Трудот е објавен во списанието Pediatric Obesity.
Оценувајќи ги одговорите за 358 ученици од основно училиште (4 и 5 одделение), истражувачите открија дека на празници децата веројатно ќе бидат 12 минути помалку активни секој ден, 27 минути повеќе седечки и имаат повеќе од еден час повеќе време пред екранот.
За време на училишниот распуст, децата (на возраст од 9-10 години) поминувале 39% повеќе време користејќи екрани отколку во учебната година.
Истражувачот на UniSA д-р Аманда Вотсон вели дека децата помалку вежбаат и јадат повеќе нездрава храна за време на празниците, што може да придонесе за забрзано зголемување на телесната тежина и лошо здравје.
„Секој е возбуден кога ќе дојде училишниот распуст – тоа е пауза од секојдневната рутина, училниците и подготвувањето на време – но и покрај очигледните придобивки, тоа може да има одредено неуспех за децата“, вели д-р Вотсон.
„Нашата студија покажува дека за време на училишниот распуст, децата имаат поголема веројатност да покажуваат нездраво однесување, како што се помалку активни, поминување повеќе време во седење, јадење повеќе нездрава храна и (можеби не е изненадувачки) гледање многу повеќе ТВ или екрани.
„Се разбира, важно е децата да добијат квалитетен прекин за време на училишниот распуст, но подеднакво е важно тие да останат активни и да вежбаат доволно.
„Ако додадеме поголема структура на деновите на децата за време на празниците – редовни активности, планирани паузи за ручек и ужина, како и ограничување на времето поминато пред децата – би можеле да поттикнеме поздраво однесување што ќе им користи сега и во иднина. ”
Во Австралија, секое четврто дете (25%) е со прекумерна тежина или дебели, што придонесува за полошо здравје и благосостојба, како и за полоши перформанси на училиште.
Постариот истражувач од UniSA, професор Керол Махер, вели дека времето пред екранот е еден од најголемите фактори на ризик за неактивност на децата.
„Управувањето со времето на екранот е предизвик за многу родители, а не само за време на празниците“, вели проф Махер.
„Да се ​​биде неактивен подолг период, било да се гледа телевизија или да игра игри, не е добро за ничие здравје, а ни најмалку за децата.
„Значи, кога истражувањето ни покажува дека дури и еден дополнителен час на екранот дневно одговара со 13% зголемен ризик од дебелина, време е да се преиспита времето на компјутерот.
„Секој може да има корист од тоа да биде поактивен. Овие празници би можеле да бидат токму она што ви е потребно за да направите попозитивни промени на вас и на нивоата на активност на вашите деца, целокупната благосостојба и здравје“.
Повеќе информации:
Аманда Вотсон и сор., Детска активност и однесување во исхраната во летниот распуст наспроти учебната година, Педијатриска дебелина (2023). DOI: 10.1111/ijpo.13029
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview