Итни случаи:  

Повикај доктор

рецензирана публикација доверлив извор
лекторирани
од Викторија Ју, Универзитетот во Тексас во Остин
Законите кои бараат физичко образование (ПЕ) во основните училишта не ја спречуваат епидемијата на дебелина, според новата студија од истражувачите за јавна политика на Универзитетот во Тексас во Остин и Универзитетот во Ајова.
Помеѓу 1998 и 2016 година, 24 сојузни држави и округот Колумбија донесоа закони со цел да се зголеми времето што на учениците од основните училишта им се бара или се препорачува да го поминат во училишните PE или PA (физичка активност). Две третини од тие држави сега бараат или барем препорачуваат PE или PA за 150 минути неделно – износот што е одобрен од медицинските власти. Многу државни закони, вклучително и закон во Тексас од 2005 година, кој бара 135 минути ПЕ неделно, требаше да ја намалат дебелината кај основците.
Истражувачите открија дека училиштата во голема мера ги занемаруваат државните закони и не го зголемуваат времето што учениците од основните училишта всушност го поминуваат на ПЕ или на одмор. Во однос на државите кои не ги променија своите закони, државите кои усвоија зголемувања не забележаа пад на индексот на телесна маса кај децата, преваленцата на прекумерна тежина или преваленцата на дебелината.
„Би е потребен поблизок надзор на училиштата за да се подобри усогласеноста со државните закони за ЈП“, рече Пол фон Хипел, професор на школата за јавни работи LBJ во УТ Остин, кој е коавтор на студијата. „Сепак, дури и со подобра усогласеност, проценуваме дека часовите за ПЕ едноставно не согоруваат доволно калории за да имаат забележително влијание врз дебелината. Барем не како што се спроведуваат моментално“.
Фон Хипел, заедно со Дејвид Фрисволд, директор за истражување на социјалната и образовната политика во Центарот за јавна политика на Универзитетот во Ајова, ја објавија студијата во The Milbank Quarterly, рецензирано списание за здравствена заштита што ја покрива политиката за здравствена заштита.
Истражувачите рекоа дека за да ги зголемат калориите согорени во ПЕ, училиштата треба да го зголемат интензитетот – на пример, со усвојување на наставни програми за ПЕ во кои децата поминуваат повеќе време да бидат активни и помалку време седејќи или стоејќи додека се пресоблекуваат, добиваат инструкции или чекаат на ред.
Сепак, дури и при повисоки интензитети, ПЕ веројатно нема да биде доволно за да се смени епидемијата на дебелина.
„Децата не можат да ја надминат лошата исхрана повеќе отколку што можат возрасните“, рече фон Хипел. „Политиките мора да се однесуваат на потрошувачката на храна и пијалоци – не само внатре во училиштата, туку и надвор.
Студијата ги спореди промените во исходот на учениците од основните училишта – време на ПЕ, време за одмор, дебелина и прекумерна тежина – со промените во државните закони во репрезентативен примерок на национално ниво. Вкупната големина на примерокот беше 13.920 деца во 3.000 училишта од две различни групи ученици од основните училишта. Една група посетувала градинка во 1998 година; другиот одел во градинка во 2010 година; двете групи беа следени од градинка до петто одделение. Истражувачите ги процениле ефектите од промените на државните закони во регресија со државни и годишни ефекти.
Истражувачите беа изненадени од тоа колку малку државните закони направија за да го зголемат времето поминато во ПЕ или одмор. Но, тие укажаа на неколку потенцијални начини за подобрување на усогласеноста на училиштата со државните закони кои го регулираат времето за ЈП и ПА. Државите би можеле да размислат за обезбедување на распореди на модели, или барем да дадат појасни насоки во врска со тоа кои активности може да се скратат за да се добие повеќе време за ПЕ или одмор. Државите може да бараат од училиштата да ги достават своите распореди и да потврдат дека нудат доволно време за ПЕ и ПА. Авторите на студијата рекоа дека ова може да стане полесно бидејќи повеќе училишта прифаќаат софтвер за закажување што им овозможува да преземаат и известуваат за распоредот во стандарден формат.
Сепак, контролата на тежината е едвај единствената причина за децата да бидат физички активни. Истражувањата покажуваат дека редовната, умерена до енергична ПА има различни физички, емоционални, когнитивни и социјални придобивки.
Повеќе информации:
Пол Т. фон Хипел и соработниците, Дали државите ја намалиле дебелината со законска регулатива за поголема физичка активност во основното училиште?, Квартален весник на Милбанк (2023). DOI: 10.1111/1468-0009.12604
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview