Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Синди Кришер Гудман
Минатата среда наутро, едно дете пристигна во одделот за итни случаи на болницата УФ Хелт Шандс во Гејнсвил со отечена вилица.
Кога докторот за брза помош Брендон Ален го прегледал момчето, открил дека забите на детето изгниле до тој степен што биле заразени и нервите биле откриени. „Тој имаше многу болки“, изјави Ален.
За жал, рече Ален, децата често пристигнуваат во неговата соба за итни случаи со болни проблеми со забите што можеше да се избегнат со превентивна нега.
Флорида има највисока стапка во земјата на деца кои одат во болнички одделенија за итни случаи за стоматолошка заштита, и највисока просечна наплата за овие посети, открива нов извештај.
Повеќе од 17.600 деца ги посетија Ургентните соби на Флорида поради нетрауматски стоматолошки состојби и дополнителни 3.500 деца и возрасни мораа да бидат примени поради инфекции опасни по живот, според податоците за федералната болничка нега од 2021 година, собрани од CareQuest Institute, национална непрофитна организација.
„Треба да имаме силен пристап до превентивна стоматолошка заштита за луѓето да почувствуваат дека одделот за итни случаи не е нивната единствена опција“, рече Ален. „Во болниците не правиме вадење. правејќи се што е превентивно“.
На малото дете, рече тој, најверојатно ќе му треба да се отстранат некои, ако не и сите заби.
Децата донесени во одделенијата за итни случаи за стоматолошка нега имаат поголема веројатност да бидат неосигурени или покриени од Medicaid и да живеат во домаќинства со пониски приходи, објавија истражувачите на CareQuest.
„Овие деца можеби имаат Медикејд, но не можат да пристапат до нега“, рече д-р Френк Каталоното, претседател и основач на Флоридианс за дентален пристап. „Тие не можат да најдат стоматолози кои го земаат, или чекањето е предолго, или родителите мора да патуваат час или два за да најдат стоматолог кој би можел да ги посети.
Новото истражување на CareQuest покажува дека Флорида е следната во земјата за деца со Medicaid кои имале посета на стоматолог во 2021 година, најновата година за која се достапни податоци. „Многу деца на Флорида се шетаат со расипани заби“, рече Каталоното. „Повеќето луѓе не сфаќаат колку е ова навистина важно. Децата не учат исто толку добро кога имаат болка“.
Најчестите дијагнози за децата од Флорида за време на нивните посети на одделот за итни случаи беа апсцеси, забен кариес, стоматитис и хроничен гингивитис – состојби кои во голема мера можат да се спречат со рутинска грижа за оралното здравје, открија истражувачите на CareQuest.
„Нема ништо за овие деца во ЕР“, рече Каталоното. „Се што добиваат е рецепт за антибиотици и лекови против болки и им се кажува да одат на стоматолог. Олеснувањето од антибиотици и таблети против болки е привремено.
Во Флорида, вртењето во болница ЕР за стоматолошка нега е скапо.
Флорида имаше највисока просечна наплата за посети на одделот за итни случаи, која се движи од 1.900 до 2.600 долари во зависност од возраста на детето, покажува извештајот на CareQuest. Во Флорида, Medicaid покриваше околу 80% од тие посети. Спротивно на тоа, Мериленд имала најниска просечна наплата која се движи од 600 до 700 долари, во зависност од возраста на детето. Во таа држава, Medicaid покриваше само 69% од тие посети.
„Стоматските болести речиси целосно може да се спречат, но кариесот се водечка хронична болест кај децата во оваа земја“, рече д-р Миехија Минтер-Јордан, претседател и извршен директор на Институтот CareQuest.
Каталоното рече дека неговата организација, Флоридианс за стоматолошки пристап, планира да предложи решенија до законодавците од Флорида со надеж дека ќе донесат закони или ќе финансираат нови програми за да ја направат стоматолошката заштита подостапна и достапна за децата. Одделот за здравство на Флорида одржува лоцирач на даватели на услуги кои може да понудат намалени такси за стоматолошки услуги. И во јуни, гувернерот Рон ДеСантис потпиша закон со кој се зголемува прагот на приход за да се квалификува за субвенционирано покривање во рамките на програмата Флорида KidCare, која треба да им даде покриеност на повеќе семејства. Флорида KidCare покрива стоматолошки, но услугите може да се разликуваат со секој план и програма.
„Ако повеќе деца од Флорида добијат покритие за стоматолошки осигурување, се надеваме дека ќе добијат редовен извор на стоматолошка заштита што ќе можат да се јават дури и ако имаат забоболка за време на викендот“, рече Лиза Хитон со CareQuest. „Во моментов, многу деца веројатно го немаат тоа. Родителите одат во ЕР затоа што немаат каде да одат.
Во UF Health Shands, Ален ги гледа сите фактори кои резултираат со децата да пристигнуваат во неговите болници со усти полни со расипани заби и откриени нерви. Тие фактори, особено кај популацијата со ниски приходи, вклучуваат недостаток на четкање заби, слаб пристап до стоматолози во нивните заедници, проблеми со транспортот и потрошувачка на слатки пијалоци.
„Рангирањето на Флорида е разочарувачко, но извештајот покажува дека има реални можности“, рече тој. „Ќе ни треба вистинска инвестиција во оралната хигиена за педијатриското население во нашата држава.
2023 Јужна Флорида Sun Sentinel.Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview