Итни случаи:  

Повикај доктор

Индонезиските деца под 18 години имале 70 пати поголема веројатност да живеат со дијабетес во јануари 2023 година отколку во 2010 година, откри Индонезиското педијатриско здружение овој месец. Индонезиското педијатриско здружение соопшти дека преваленцата на дијабетес кај децата се зголемила од 0,028 на 100,00 деца во 2010 година на 2 на 100.000 деца во јануари 2023 година. Авторите се обиделе да го побараат оригиналниот извештај, но тој не е јавно достапен.
Покрај податоците на Индонезиското педијатриско здружение, две други рецензирани публикации покажуваат дека дијабетесот тип 1 и тип 2 се зголемуваат кај децата во Индонезија.
Двата типа на дијабетес се хронични состојби, што значи дека се долготрајни и не можат да се излечат. Луѓето со дијабетес мора постојано да го контролираат шеќерот во крвта за да постигнат оптимален живот.
Вишокот тежина е главен фактор на ризик за развој на дијабетес. Затоа, контролирањето на диетите е од витално значење за спречување на прекумерна тежина, дебелина и дијабетес.
Извештајот за Националното здравствено истражување за 2018 година покажа дека една десетина од индонезиските деца на возраст меѓу 5 и 12 години биле дебели.
Како истражувач за хранење на доенчиња и мали деца и акредитиран диететичар, откриваме дека поттикнувањето здрава семејна исхрана за децата уште од времето кога се бебиња е еден од начините да се контролира нивото на шеќер во крвта кај децата.
Постојат два главни типа на дијабетес: тип 1 и тип 2 дијабетес.
Најтипичен дијабетес дијагностициран кај децата е дијабетес тип 1. Тоа се случува кога телото не може да произведе доволно хормон (инсулин) за да го регулира претворањето на храната во енергија.
Причината за дијабетес тип 1 е нејасна, иако често се смета за генетска. Сепак, многу студии покажаа дека доењето го намалува ризикот од дијабетес тип 1.
Дијабетес тип 2 може да се дијагностицира кај деца и може да се спречи. Факторите на ризик за дијабетес тип 2 се исто така генетски.
Студијата ја покажа користа од доењето во спречување на ризикот од дијабетес тип 1 кај бебињата, како и избегнување на ризикот од дијабетес тип 2 во текот на целиот животен век.
Првите 1000 дена од животот значително влијаат на развојот на детето, вклучително и предвидување на нивната идна исхрана.
СЗО и УНИЦЕФ препорачуваат родителите да започнат доење веднаш по раѓањето најмалку 30 минути, со ексклузивно доење од раѓање до шест месеци, дополнително хранење од 6 месеци и да продолжат со доење до две години или повеќе.
По две години, на детето не му треба млеко, иако мајчиното млеко сè уште може да се дава бидејќи тоа може да помогне да се зголеми имунитетот на детето.
Многу родители сметаат дека исхраната на детето е комплетирана со млеко за растење (ГУМ), понекогаш наречено млеко за мали деца. ГУМ се продава за деца на возраст меѓу 12 и 36 месеци.
Сепак, една индонезиска студија покажа дека ГУМ има тенденција да содржи многу шеќер. Просечната содржина на шеќер во ГУМ на индонезискиот пазар е 7,3 грама на 100 ml (еднакво на шеќерот во лимонадата). Студијата повторува слично истражување кое идентификуваше висока содржина на шеќер во храната за бебиња во Јужна Африка.
Многу гуми за џвакање дистрибуирани во Индонезија тврдат дека имаат здравствени придобивки за децата. Меѓутоа, содржината на шеќер во нив ги прави несоодветни за исхраната на детето.
Наместо ГУМ, родителите треба да им даваат на децата од 6 месечна возраст свежа и локална храна. Тие треба да се подготват соодветно на исхраната на семејството.
На децата треба да им се дава и широк спектар на овошје, зеленчук и цели зрна. Овошјето, зеленчукот и интегралните житарки се богати со хранливи материи и се покажаа како ефикасни во спречувањето на дијабетес.
Владата треба да се фокусира на промовирање на доењето и давање поддршка бидејќи доењето е ефикасно во намалувањето на ризикот од дијабетес, го подобрува детскиот имунитет и носи [економски придобивки].
Владата, исто така, треба да ја контролира дистрибуцијата и маркетингот на замени за мајчиното млеко и ГУМ, што може да доведе до заблуда.
Досега, индонезиската влада воведе стандарди за етикетирање и маркетинг за млекото за растење, но може да направи повеќе со запирање на вкрстената промоција на формулата за доенчиња и млекото за растење.
Владата треба да размисли и за данок на шеќер.
Данокот за шеќер има за цел да ја намали потрошувачката на шеќер преку намалување на достапноста за купување производи на база на шеќер.
Систематскиот преглед ја покажа ефективноста на оваа политика.
Сепак, предлагаме комбинирање на оваа политика со други интервенции, како што се зголемување на здравствената писменост и можностите за физичка активност, особено кај децата.

3 Comments
 • Катерина Божиновска
  3:57 PM, 28 февруари 2023

  Треба да учествувате во натпревар за една од најквалитетните веб-страници за педијатрија на интернет. Ќе ја препорачам оваа страница!

 • Nikolovski Trajce
  1:17 PM, 28 февруари 2023

  Pozdrav! Mnogu korisen sovet vo ovaa konkretna statija! Tokmu malite promeni gi sozdavaat najvažnite promeni. Vi blagodarime mnogu za spodeluvanjeto!

 • Tanja Doncevska
  10:17 AM, 28 февруари 2023

  Mnogu dobar post. Apsolutno ja cenam ovaa stranica. Blagodaram!

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview