Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Ендокриното друштво
Бројот на девојчиња на кои им бил дијагностициран предвремен пубертет се зголемил за време на пандемијата на COVID-19 поради потенцијалните фактори на ризик како што се зголеменото време на екранот и помалата физичка активност, според новата студија објавена во Журналот на ендокриното друштво. Студијата беше насловена како „Предвремен пубертет дијагностицира шилец, пандемија COVID-19 и индекс на телесна маса: наоди од четиригодишно истражување“.
Бројот на девојчиња упатени кај педијатриски ендокринолози за предвремен пубертет е значително зголемен во последните две години, потенцијално поради пандемијата COVID-19.
Предвремен пубертет е кога телото на децата прерано почнува да се менува во тела на возрасни. Тие почнуваат да развиваат физички промени пред да наполнат осум години, како што се пупките на градите кај девојчињата и поголеми тестиси кај момчињата. COVID-19, исто така, е поврзан со ендокрини заболувања како што е дебелината, која е познат придонесувач за раниот пубертет кај девојчињата.
„Нашата студија го потврдува порастот на дијагнозите за предвремен пубертет за време на COVID-19 и ги идентификува факторите кои придонесуваат како што се лошите навики за јадење и вежбање, премногу време на екранот и нарушен сон“, рече авторот на студијата Мохамад Магни, д-р, д-р. Универзитетот во Џенова и Институтот Џанина Гаслини во Џенова, Италија. „Откривме зголемување на зголемувањето на телесната тежина кај девојчињата на кои им е дијагностициран предвремен пубертет за време на пандемијата, а брзото зголемување на телесната тежина е поврзано со напреден пубертетски развој.
Истражувачите ја процениле инциденцата на предвремен пубертет пред и по пандемијата COVID-19 кај 133 девојчиња од Италија. Тие, исто така, ја испитаа можната врска помеѓу COVID-19 и промените во животниот стил поврзани со пандемијата.
Тие откриле 72 случаи на предвремен пубертет пред пандемијата COVID-19 (јануари 2016-март 2020) и 61 случај помеѓу март 2020 и јуни 2021 година. Тоа е еднакво на четири нови случаи месечно.
Истражувачите, исто така, откриле дека девојчињата на кои им бил дијагностициран предвремен пубертет за време на пандемијата COVID-19 имаат тенденција да имаат повисоки резултати на индексот на телесна маса (БМИ) од девојчињата на кои не им бил дијагностициран. Овие девојки во просек поминувале по два часа дневно користејќи електронски уреди, а 88,5% од нив престанале со каква било физичка активност.
„Улогата на стресот, социјалната изолација, зголемените конфликти меѓу родителите, економскиот статус и зголемената употреба на средства за дезинфекција на рацете и површините претставуваат потенцијално дополнителни интересни хипотези за тоа зошто раниот пубертет се зголемува кај младоста“, рече Магни. „Иако, последицата од биолошката адаптација не може целосно да се исклучи.
Повеќе информации:
Прераниот пубертет дијагностицира шилец, пандемија COVID-19 и индекс на телесна маса: наоди од четиригодишно истражување, весник на ендокриното друштво (2023).

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview