Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Американското педијатриско здружение
Новороденчињата од црни и азиски мајки имаат значително поголема веројатност да доживеат хипотермија отколку оние родени од бели мајки, според една нова студија. Истражувањето ќе биде претставено на состанокот на Педијатриските академски здруженија (PAS) 2023 година, одржан од 27 април до 1 мај во Вашингтон, Д.Ц.
Истражувачите прегледале електронски медицински досиеја на 23.549 доенчиња родени на 35 недели или подоцна и примени во градинка за новороденчиња поврзани со детска болница помеѓу 2015 и 2021 година. Студијата ги проценувала сите регистрирани температури на хоспитализирани новороденчиња и класифицирани случаи на хипотермија – состојба во која температурата на телото паѓа под 97,7 °F – како блага (една епизода на температура 96,8-97,5 °F) или умерена/тешка (две или повеќе епизоди на температура помала од 97,7 °F и/или една или повеќе епизоди на температура од 96,8 °F или помалку) .
Студијата покажа дека едно од пет (21,7%) новороденчиња биле хипотермични и 21,4% од нив биле класифицирани како умерени/тешки. Во споредба со белите мајки, новороденчињата од црни и азиски мајки имале значително поголеми шанси за блага хипотермија и уште поголеми шанси за тешка хипотермија.
И блага и умерена/тешка хипотермија беа поверојатни кај новороденчињата со пониска гестациска возраст, помала тежина и кои беа доени и со шише и доени. Хипотермија беше помалку веројатна кај новороденчињата родени во доцните попладневни часови. Хипотермијата кај новороденчињата може да биде предизвикана од фактори на животната средина или може да биде знак на болест, како сепса.
„Хипотермијата не се јавува само кај новороденчиња со многу мала тежина или кај предвремено родени новороденчиња, туку нашите податоци и пристап кон лекувањето се ограничени на таа популација“, рече Ребека Данг, м-р, м-р. „Разбирањето како и зошто новороденчињата од сите гестациски возрасти и големини доживуваат хипотермија, ќе ни овозможи да обезбедиме подобра, приспособена грижа и да се справиме со расните диспаритети што беа јасни во оваа студија.
Авторите на студијата забележуваат дека идентификувањето на факторите кои влијаат на хипотермијата е од клучно значење за насочување на напорите за нега на хипотермија базирана на докази кон ризичните новороденчиња.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview