Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Американската академија за педијатрија
Популарната платформа за пренос во живо, Twitch, претставува ризици за малолетниците кои можат да комуницираат со возрасни странци и да донираат пари на преносители без надзор на родител или старател, според истражувањето презентирано за време на Националната конференција и изложба на AAP во 2023 година во Walter E. Washington Конгресен центар.
Апстрактот, „Предаторски рај: Анализа на леснотијата на пристапност до малолетниците на Твич“, откри дека младите корисници чувствуваат лажно чувство на безбедност на платформата, бидејќи значителен дел биле подготвени да откријат лични информации и покрај тоа што немаат знаење за тоа кој би можел да биде слушање. Природата на платформата за стриминг во живо ја прави особено ризична, бидејќи не постои начин да се вратат информациите што малите стримери ги откриваат додека се на Twitch.
„Twitch е возбудлива платформа; сепак, може да претставува скриени опасности за малите корисници“, рече Рут Миланаик, MD, FAAP, главен истражувач на студијата. „Родителите треба да ги надгледуваат сите интеракции на оваа платформа за најдобро да го заштитат своето дете.
За да го спроведат истражувањето, обучени кодери влегоа во Twitch.tv, пребаруваа популарни видео игри и скролуваа за да ги видат тековните преноси во живо што се чинеше дека ги воделе малолетници и кои ги имале вклучените камери и ги покажувале нивните лица. Не беа создадени сметки за оваа студија.
Учесниците ги анализираа податоците собрани на 100 помали стримери на Twitch со 1.755.452 следбеници. Младинските преносители ги дадоа нивните имиња (47%) и ја наведоа нивната локација 50% од времето. Околу 38% дадоа детални распореди за тоа кога ќе бидат во живо, а 64% ги поврзаа и ги охрабрија гледачите да ги следат нивните други јавни социјални медиуми. Гледачите можеа да донираат пари на 37% од стримерите.
„Системот за донации е прилично страшен за мене“, рече Фиона Дуброса, визитинг научник во медицинскиот центар Коен за деца, Нортвел здравство во Рего Парк, Њујорк. Немојте да мислите дека нашироко е познато за вознемирувачките начини на кои ова може да се искористи. Twitch мора да создаде побезбедна платформа“.
Истражувачите заклучуваат дека популарните веб-локации како Twitch можат да послужат како почва за воајерско консумирање на малолетни стримери и ги охрабруваат педијатрите и старателите да бидат свесни за потенцијалните опасности за децата.
Ова истражување беше спроведено од Конзорциумот за тинејџерски трендови во медицинскиот центар за деца на Коен, Нортвел здравство. Конзорциумот Teen Trends е група на истражувачи на возраст од 18-24 години која се фокусира исклучиво на најистакнатите прашања со кои се соочува педијатриската популација, вклучително и употребата на супстанции и технологијата.
Повеќе информации:
Наслов на апстракт: Предаторски рај: Анализа на леснотијата на пристапност до малолетници на Твич
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview