Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Davia Gray, Stanford University
Сосема е природно за бебињата да сакаат да бидат блиски со своите родители. Но, што значи тоа кога одеднаш вашето дете плаче секогаш кога ќе излезете од собата? Д-р Џана Фрејзи, педијатар во Town and Country Pediatrics-Mill Valley нуди сознанија за тоа како да му помогнете на вашето дете да се движи во анксиозноста од одвојување.
Анксиозноста од одвојување е вообичаена развојна фаза која обично се развива кога бебињата се на возраст од 9 до 10 месеци, обично околу времето кога почнуваат да ползат. Како што растат бебињата и малите деца и почнуваат да го истражуваат светот, тие се вознемирени кога се одвојуваат од нивните примарни старатели. Д-р Фрејзи објасни дека работите кои порано биле во ред, како што родителот излегува од собата или го остава детето кај бебиситерка, па дури и да го предаде на баба или дедо, може да ги натера да се чувствуваат вознемирени или исплашени.
„Тоа е всушност многу нормален дел од детскиот развој. Штом вашето бебе ќе почне да учи за постојаноста на објектот, што е признание дека личноста или предметот постои, дури и кога не е таму или надвор од видното поле, може да се развие анксиозност од одвојување и често ќе се реши. штом ќе се развие целосно постојаноста на објектот“, рече таа. „Откако ќе сфатат дека можат да ве остават, почнуваат да се чувствуваат повеќе вознемирени кога ќе заминете.
Анксиозноста од разделување е најчеста кај децата под 2 години, но може да се задржи и во предучилишната година. „Обично ќе го достигне својот врв на возраст од 10 до 18 месеци, но може да продолжи до околу 3 до 4 години“, рече д-р Фрејзи. „Може да се повтори кога децата за прв пат одат на дневен престој или предучилишна установа“.
Д-р Фрејзи објасни дека постојат некои вообичаени знаци дека вашето бебе поминува низ анксиозност од разделување:
Иако ова може да биде фрустрирачко време за родителите, д-р Фрејзи наведе некои чекори што можете да ги преземете за да помогнете. Зборувањето за емоции и читањето книги за чувствата може да им помогне на децата да научат повеќе емоционална свест. Уверете го вашето дете дека неговите чувства се во ред и дека ги разбирате неговите емоции.
„Најдобар начин да се справите со анксиозноста од одвојување е навистина да знаете дека тоа е сосема нормално“, објасни таа. „Важно е децата да се чувствуваат сигурно кога сте покрај вас.
Еден начин да му помогнете на вашето дете да се навикне на разделбите е да вежбате напуштање, советува д-р Фрејзи. Започнете малку со тоа што ќе им кажете дека ја напуштате просторијата на неколку минути. Или дозволете им накратко да ползат надвор од ваш поглед за да им помогнете да стекнат самодоверба.
Кога ќе заминете, нагласи д-р Фрејзи, збогувањето нека биде кратко и слатко. Понудете кратка прегратка или бакнеж и уверете го вашето дете дека ќе се вратите наскоро.
„Родителите често прават грешка да се чувствуваат лошо и да го пролонгираат збогувањето, што има тенденција само да ги засили стравовите на детето“, рече таа. „Родителите можеби ќе сакаат да се обидат да ја отстранат вознемиреноста на своето дете, но поважно е да останат смирени, самоуверени и смирувачки; да се збогуваат; а потоа навистина да заминат. Повеќето бебиња или деца ќе бидат добро во рок од неколку минути“.
Друга клучна компонента е воспоставувањето конзистентен распоред. Предвидливата рутина му помага на вашето дете да предвиди што следува. Оваа стабилност обезбедува удобност и ја намалува анксиозноста.
„Сакате да бидете сигурни дека вашето бебе има солидна рутина за оброци и спиење“, рече д-р Фрејзи. „Гладно или уморно бебе е дефинитивно поверојатно да се чувствува вознемирено или исплашено.
Ако имате постаро дете кое покажува знаци на анксиозност од одвојување повеќе од еден месец, тоа може да биде знак дека има посериозна состојба позната како растројство на анксиозност на одвојување. Ако се сомневате дека ова се случува со вашето дете, д-р Фрејзи предлага да разговарате со вашиот педијатар.
„Вообичаени симптоми се дека детето е многу прилепено и има преголема грижа за тоа дека ќе биде подалеку од својот родител. Може дури и да има многу кошмари. член кога тие не се таму“, рече таа. „Може да одбијат да одат на училиште или да не сакаат да одат во кревет без родител да биде во близина. А исто така може да се манифестира со физички симптоми, како чести стомачни или главоболки“.
Имајте на ум дека анксиозноста од разделување нема да трае вечно. Со малку трпение и многу љубов, можете да му помогнете на вашето дете да развие издржливост да се справи со овие често предизвикувачки моменти.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview