Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Крафт Хајнц соопшти дека повлекува над 83.000 пакувања од своите парчиња американско обработено сирење Kraft Singles поради дефект на пакувањето во пластиката што ги обвиткува парчињата сирење.
Се појави привремен проблем на една од машините за завиткување, што овозможува тенка лента од индивидуален филм да остане на парчето сирење откако ќе се извади обвивката. Имањето на овој филм на сирењето може да биде непријатно, велат од компанијата, и може да предизвика замолчување или да биде опасност од гушење, се вели во известувањето за отповикување објавено на веб-страницата на Управата за храна и лекови на САД.
Крафт Хајнц го откри проблемот откако доби неколку поплаки од потрошувачите за него. Ова вклучуваше шест поплаки на клиенти кои рекоа дека се задавиле или го замолчиле производот. Сепак, не се пријавени повредени или сериозни здравствени проблеми.
Компанијата соопшти дека ја поправила машината со проблемот и ги прегледала сите други машини за обработка.
Потрошувачите не треба да ги јадат погодените парчиња и наместо тоа треба да ги вратат во продавницата каде што се купени за размена или враќање на парите.
Контактирајте го Крафт Хајнц од 9 до 18 часот. ЕТ, од понеделник до петок, на 1-800-280-8252 за да проверите дали парчињата сирење што сте ги купиле се дел од отповикувањето и да добиете надоместок.
Отповиканите пакувања со сирење се означени како 16 oz. Крафт Синглс американски пастеризиран приготвен производ од сирење со индивидуално пакување UPC од 0 2100061526 1 и датум „Најдобро кога се користи до“ од 10 ЈАН 24 до 27 ЈАН.
Повлекувањето, исто така, вклучува и повеќекратни пакувања од 3 lb на Kraft Singles американски пастеризиран приготвен производ од сирење со картон UPC од 0 2100060491 3 и „Најдобро кога се користи“ од 09 ЈАН 2024 до 13 ЈАН 2024 и 16 ЈАН 2024 година.
Крафт Хајнц се извини за непријатностите.
Повеќе информации:
Управата за храна и лекови на САД има повеќе за повлекувања.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview