Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Советодавниот панел на Управата за храна и лекови на САД во четвртокот препорача агенцијата да одобри вакцина против РСВ за доенчиња и некои мали деца.
Инјектирањето со моноклонални антитела ќе заштити од респираторен синцицијален вирус (РСВ) кај доенчиња родени за време или кои влегуваат во првата сезона на РСВ, објави Њујорк Тајмс. Може да се користи и за мали деца до 24 месеци кои се особено ранливи на вирусот.
Панелот гласаше 21-0 за употреба на вакцината, наречена Beyfortus, за доенчиња и 19-2 за употреба кај мали деца, објави Тајмс.
Иако РСВ може да биде помал како настинка за многу луѓе, тој е водечки убиец ширум светот за доенчиња и мали деца, објави Тајмс.
Годишно, 80.000 деца помлади од 5 години се хоспитализирани со РСВ. До 300 умираат, според Центрите за контрола и превенција на болести на САД. Исто така, може да биде сериозно кај постарите возрасни лица, што доведува до околу 160.000 хоспитализации и 10.000 смртни случаи кај луѓе 65 и постари.
Сега, ФДА треба да одлучи дали да ја одобри снимката, иако обично ги следи препораките на неговите панели. Агенцијата соопшти дека ќе продолжи да го следи третманот за безбедност дури и по одобрението.
Производителите на лекови Sanofi и AstraZeneca им дадоа антитела на повеќе од 3.200 доенчиња за време на студиите за вакцината. Една од тие студии покажа дека ефективноста на вакцината против многу тежок РСВ била 79% по шест месеци.
Вакцината неодамна беше одобрена од FDA за постари возрасни лица. Друго – што би им се доставувало на жените во бременост за да им помогне на новороденчињата – е препорачано од различен панел на ФДА, иако постои загриженост за мало зголемување на предвремено породување, објави Тајмс.
Истрелот за доенчиња, доколку биде одобрен, може да биде достапен наесен.
Повеќе информации:
Центрите за контрола и превенција на болести на САД имаат повеќе за RSV.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview