Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Џејд Меклејн, Универзитетот во Њујорк
Доенчињата кои го поминале најголемиот дел од својата прва година во пандемијата имаат помалку видови бактерии во цревата отколку доенчињата родени порано, според тим истражувачи од развојната психологија.
Наодите, објавени во Scientific Reports, покажаа дека доенчињата чии цревни микроби биле земени примероци за време на пандемијата имале помала алфа разновидност на цревниот микробиом, што значи дека има помалку видови бактерии во цревата. Доенчињата имаа помало изобилство на Pasteurellaceae и Haemophilus – бактерии кои живеат во луѓето и можат да предизвикаат разни инфекции – и значително различна бета разновидност, што ни кажува колку може да биде сличен или различен цревниот микробиом за две групи.
Авторите во својата статија посочуваат дека разликите можеби биле под влијание „од социјалните промени предизвикани од пандемијата на COVID-19, при што доенчињата потенцијално доживуваат повеќе време дома, помалку време во дневен престој во интеракција со други деца, зголемена хигиена во околината, промени во исхраната и практиките на доење и зголемен стрес кај негувателите…“
„Пандемијата COVID-19 обезбедува редок природен експеримент за да ни помогне подобро да разбереме како социјалната средина го обликува цревниот микробиом на доенчето, а оваа студија придонесува за растечкото поле на истражување за тоа како промените во социјалната средина на новороденчето може да бидат поврзани со промените во цревниот микробиом“, вели Сара Ц. Фогел, ко-водител на статијата и неодамна дипломиран доктор на програмата за развојна психологија на NYU Steinhardt.
За нивната студија, авторите споредија примероци од столицата на две социоекономски и расно различни групи на 12-месечни деца кои живеат во Њујорк, а кои беа обезбедени пред пандемијата (34 доенчиња) и помеѓу март и декември 2020 година (20 доенчиња).
Авторите велат дека додека шпекулирањето за здравствените импликации на разликите во цревниот микробиом треба да се прави со претпазливост, разновидноста на цревата е поврзана со здравствените резултати во текот на целиот животен век.
„Кај возрасните знаеме дека помалата разновидност на видовите микробиоти во цревата е поврзана со полошо физичко и ментално здравје“, вели Натали Брито, виш автор и вонреден професор на NYU Steinhardt. „Но, потребни се повеќе истражувања за развојот на цревниот микробиом за време на детството и како средината за рана грижа може да ги обликува тие врски“.
Повеќе информации:
Франческа Р. Квердаси и сор., Споредба на цревниот микробиом кај доенчињата пред наспроти почетокот на пандемијата на ковид-19, Научни извештаи (2023). DOI: 10.1038/s41598-023-40102-y
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview