Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од страна на масовниот генерал Бригам
Една нова студија предводена од истражувачи од здравствениот систем Mass General Brigham сугерира дека пристапот „храната е лек“ може да ја зголеми безбедноста на исхраната за семејствата и да доведе до намалување на индексот на телесна маса (БМИ) кај децата. Работејќи заедно со MGH Food Pantry, истражувачите од Масачусетс Општата за деца и Бостонската детска болница испитуваа дали обезбедувањето неделна растителна храна за семејствата кои бараат помош од храна за време на пандемијата доведе до промени во тежината кај децата.
Тимот откри поврзаност помеѓу зголемениот прием на пакети со храна и намалениот БМИ. Наодите, објавени во списанието Preventing Chronic Disease, додаваат на се поголем број докази дека обезбедувањето растителна храна може да биде корисна стратегија за спречување на детската дебелина кај децата од семејства со несигурна храна.
„Важно е да се поттикнат здрави навики во исхраната во текот на детството за да се помогне да се спречат коморбидитети поврзани со дебелината подоцна во животот, но многу семејства да немаат пристап до скапа здрава храна, како што се производите“, рече постар автор Лорен Фихтнер, доктор на науки, MPH. , Директор на Педијатрискиот нутриционистички центар во Mass General за деца и советник за здравје и истражување во The Greater Boston Food Bank.
„Шпајзерите за храна како MGH Revere кои можат да им обезбедат на семејствата здрава храна се огромна помош за децата да имаат долга, здрава иднина и да имаат најдобро можно кардиоваскуларно и метаболичко здравје уште од мали нозе“.
Несигурноста во храната се зголеми за 55% проценти во Соединетите Држави во 2020 година, погодувајќи 42% од домаќинствата со деца. Ова зголемување беше поттикнато од различни фактори, како што се економските влијанија на пандемијата, затворањето на училиштата и нарушувањето на синџирите за снабдување со храна. Како што се зголемуваше несигурноста во храната, така се зголемуваше и преваленцата на дебелината кај децата, која се зголеми од 19,3% на 22,4% помеѓу август 2019 и август 2020 година.
За семејствата кои се занимаваат со несигурност на храна, предизвикот обично е квалитетот на храната исто како и количината на храна.
„Децата во семејствата со несигурност во храната често прескокнуваат оброци или прескокнуваат храна цел ден бидејќи нивното семејство нема доволно пари за храна“, рече Фихтнер. „Еден начин за родителите да го зголемат густиот буџет за храна и да се погрижат нивните деца барем нешто да јадат е да ја купат најевтината достапна храна, која честопати не е хранлива и придонесува за дебелина и други здравствени проблеми.
За да помогне во ублажувањето на влијанијата на несигурноста во храната поврзана со пандемијата врз дебелината кај децата, MGH Revere Food Pantry обезбедуваше неделни пакети со храна од растително потекло на семејствата кои бараат помош во храна. Пакетите содржеле свежо овошје и зеленчук, јаткасти плодови и интегрални житарки и биле приспособени на големината на семејството за да обезбедат доволно за три оброци дневно за секој член на домаќинството.
Помеѓу 1 јануари 2021 година и 1 февруари 2022 година, 107 деца од 93 семејства добија неделни пакети со храна, во просек околу 27 пакети по семејство за целиот студиски период.
Пакетите со храна беа обезбедени од општата болница во Масачусетс (MGH) Revere Food Pantry, партнерство помеѓу MGH и The Greater Boston Food Bank. MGH Revere Food Pantry обезбеди здрава храна и едукација за исхрана на семејствата во пошироката област Бостон откако ги отвори своите врати во 2020 година.
„За десетици семејства, MGH Revere Food Pantry беше буквално спас за време на пандемијата со обезбедување бесплатни неделни пакети здрава храна за целото домаќинство“, рече коавторот на студијата Џејкоб Мирски, MD, MA, DipABLM, медицински директор на MGH Revere храна оставата, чајната кујна.
Истражувачите го испитувале БМИ во текот на основниот период пред да добијат пакети со храна, а потоа за време на последователниот период користејќи го електронскиот здравствен досие на Mass General Brigham. На почетокот на студијата, 57% од децата во студијата на возраст од 2-18 години имале БМИ на или над 85-тиот перцентил. При следењето, овој број беше намален на 49%. Истражувачите, исто така, забележале намалување на БМИ со секое дополнително примено пакетче со храна и процениле дека децата во домаќинствата кои примиле пакети 27 недели или повеќе можеби имале намалување на БМИ за 1,08 кг/м2 или повеќе.
Додека студијата се фокусираше конкретно на пандемијата, истражувањето сугерира дека овие наоди би можеле да се пренесат во стратегии за решавање на пошироки прашања за несигурноста на храната во иднина.
„Имаше непосредна вредност да се обезбедат овие пакети со храна за поддршка на семејствата за време на пандемијата, но исто така им овозможивме на семејствата и децата да направат поздрав избор на храна, што знаеме дека е важно да се воведе кога децата се мали“, рече првиот автор Алисон Ву. MD MPH, присутен лекар по педијатриска гастроентерологија, хепатологија и исхрана во детската болница во Бостон. Ву е истражувачки соработник и поранешен научен соработник во Истражувачката програма за педијатриски здравствени услуги на Харвард.
„Овој вид на поддршка не е важен само за нивниот БМИ во детството, туку и за информирањето како избираат храна и влијае на тоа каква храна подготвуваат нивните семејства за да го промовираат целокупното здравје.
Повеќе информации:
Алисон Ј. Ву и сор., Пакети за семејна храна базирана на растенија и промена на тежината кај децата за време на пандемијата COVID-19, спречување на хронична болест (2023). DOI: 10.5888/pcd20.220336
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview