Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Кембриџ
Децата со невробластом – одговорни за 15% од смртните случаи од рак во оваа возрасна група – во иднина би можеле да добијат третмани со помалку несакани ефекти од оние поврзани со сегашната хемотерапија, благодарение на откритието на истражувачите од Универзитетот во Кембриџ.
Пристапот вклучува употреба на „диференциска терапија“, тип на третман кој не вклучува убивање на канцерогените клетки, туку наместо тоа вклучува охрабрување на клетките да станат нормални клетки кои не се делат.
Иако ова ново истражување е сè уште во рана фаза и допрва треба да се тестира кај пациенти, тоа вклучува комбинација од два лека веќе одобрени за употреба – палбоциклиб, третман кој се користи за одредени видови на рак на дојка и ретиноична киселина, што се користи за лекување Пациентите со невробластом се изложени на најголем ризик од релапс. Наодите од студијата се објавени во Developmental Cell.
Невробластомот е трета најчеста причина за смрт од рак кај децата, по туморите на мозокот и ракот на крвта. Настанува во незрели нервни клетки познати како невробласти, при што околу половина од сите невробластоми потекнуваат од надбубрежните жлезди, кои се наоѓаат на врвот на бубрезите, а остатокот се јавува во други области на абдоменот, градите, вратот или околу ‘рбетот каде постојат нервни клетки.
Како што се развива ембрионот, клетките се делат и реплицираат, мигрирајќи низ телото, каде што престануваат да се делат и се „диференцираат“ на зрели типови на клетки, со хемиски „прекинувачи“ прикачени на ДНК во клетките кои ги вклучуваат и исклучуваат нејзините гени и и кажуваат на клетката како да се однесуваме.
Некои од овие клетки продолжуваат да го формираат периферниот нервен систем, кој ги вклучува сите нерви надвор од мозокот. Повремено ова програмирање оди наопаку и незрелите клетки продолжуваат да се делат наместо да формираат зрели неврони, што доведува до развој на невробластом. Болеста варира во нејзината агресивност во зависност од зрелоста на клетките во туморот, при што најзрелите или диференцираните тумори се најмалку агресивни, а најмалку диференцираните тумори носат најголем ризик од релапс и смрт.
Проф. За среќа, за разлика од многу деца погодени од оваа форма на рак, приказната на нејзината внука имаше среќен крај, а таа сега е студентка во дваесеттите години.
„Од прва рака видов колку оваа болест може да биде катастрофална бидејќи ги погодува таквите мали деца и може да биде особено исцрпувачка болест за семејствата да се справат“, рече професорот Филпот, кој исто така е соработник на колеџот Клер во Кембриџ. „Неговите исходи се многу променливи. Некои деца може да се излечат со хируршка интервенција или хемотерапија, но други ќе треба да примат многу висока доза на хемотерапија – а некои од нив потоа ќе релапсираат и ќе бараат понатамошен третман“.
Хемотерапијата – иако може да биде ефикасна – е тап инструмент. Треба да ги убие клетките на ракот, но со тоа може да ги убие клетките во друго ткиво, предизвикувајќи несакани ефекти.
Во третманите за невробластом, некои од овие несакани ефекти се релативно благи, а многу се привремени, иако некои можат да бидат опасни по живот, како што се тешки инфекции поради нарушен имунитет. Исто така, постои значителен ризик од долгорочни компликации, вклучително и оштетување на слухот, ограничувања на растот и неплодност. Некои деца може да развијат и втор карцином како резултат на хемотерапијата дадена за лекување на невробластом.
Претходното истражување на професорот Филпот вклучуваше проучување на нормалниот развој на нервните клетки кај полноглавци, но случајната средба на семинарот во Кембриџ со управник на добротворната организација за пациенти Neuroblastoma UK ја натера да сфати дека може да ги примени своите наоди на состојбата што ја погоди нејзината внука. .
Заедничкиот прв автор д-р Кирсти Фергусон, истражувач во Институтот за матични клетки во Кембриџ, рече: „Од студиите за нормален развој, знаеме дека ако сте во можност да ја забавите клеточната делба, тогаш програмирањето на клетките почнува да се коригира и тие вратете се на вистинскиот пат во однос на диференцијацијата. Сакавме да видиме дали постои начин да се поттикне ова да се случи во клетките на невробластомите“.
Тимот беше во можност да покаже во лабораториски услови дека лекувањето на клетките на невробластом во чинија со палбоциклиб – веќе одобрено за третман на првите линии на ХР-позитивни и HER2-негативни карциноми на дојка – предизвикува тие значително да ја забават нивната поделба и да формираат зрели нерви.
„Невробластомските клетки не личат на нерви, туку повеќе на тркалезни клетки кои се делат многу брзо“, додаде д-р Фергусон. „Но, кога ги третиравме со палбоциклиб, нивната поделба се забави и почнаа да растат аксони и дендрити, што ни беше показател дека тие созреваат во нерви.
Со соработникот, професорот Луис Чеслер од Институтот за истражување на ракот, Сатон, тие потоа го користеле лекот за лекување на глувци на кои биле пресадени клетки од човечки невробластом и откриле дека тој може значително да го намали растот на туморот. Лекот бил ефикасен и за продолжување на животниот век кај глувците кои биле генетски изменети за да развијат невробластом.
Но, палбоциклиб не беше доволен целосно да го запре растот на невробластомот. Иако клетките изгледаа како зрели нервни клетки, тие продолжија да се делат, само со побавна брзина. За да се спротивстави на ова, тимот ги третираше клетките во садот со ретиноична киселина како додаток на палбоциклиб.
Ретиноичната киселина е лек кој моментално се користи како терапија за одржување за пациенти со невробластом со најголем ризик од релапс, а тимот откри дека тоа ја запрело поделбата на клетките на невробластом уште поефикасно.
Проф.
Д-р Сара Гилен, заеднички прв автор и исто така од лабораторијата на професорот Филпот, рече: „На децата сè уште ќе им биде потребна хемотерапија за да го убијат главниот тумор, но штом тој третман е надвор од патот, мислиме дека комбинацијата на палбоциклиб и ретиноична киселина треба да биде Доволно за да се запрат сите преостанати клетки на невробластом. И бидејќи овие лекови не треба да ги убиваат клетките на туморот, само да ги водат назад на вистинскиот пат, тоа треба да биде многу пољубезен третман со помалку несакани ефекти.
Професорот Филпот додаде: „Бидејќи и двата лека веќе се покажаа како безбедни кај луѓето – а еден од нив веќе се користи кај децата – процесот на клиничко испитување треба да биде многу побрз. Ако е успешен, тогаш би можеле да го видиме овој нов третман кој ќе се користи во следната деценија“.
Д-р Лаура Даниелсон, водач на истражувањето за деца и млади во Cancer Research UK, рече: „Секоја година во ОК на околу 100 деца им се дијагностицира невробластом. Потребни се подобри и помалку токсични третмани за да се обезбеди поголем број од овие деца да преживеат и да имаат подобра квалитетот на животот.
„Иако се оправдани понатамошни студии, одлично е да се види ова рано истражување на нова терапија, или комбинација на терапии, кои потенцијално би можеле да бидат корисни за подобро лекување на невробластом и со помалку несакани ефекти.
Повеќе информации:
Ана Филпот, Палбоциклиб го ослободува латентниот капацитет на диференцијација на клетките на невробластом, Развојна клетка (2023). DOI: 10.1016/j.devcel.2023.08.028. www.cell.com/developmental-cel … 1534-5807(23)00443-4
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview