Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Американската академија за педијатрија
Депресијата на таткото во текот на првата година од животот на неговото дете е поврзана со тешкотии во родителството и однесувањето на детето, но новото истражување открива дека исто така ги удвојува шансите детето да има три или повеќе негативни искуства во детството до 5-годишна возраст.
Несаканите искуства од детството (ACEs), кои вклучуваат дисфункција во домаќинството и малтретирање на децата, може да имаат доживотни ефекти врз децата кои вклучуваат здравствени проблеми, полошо ментално здравје и пониски училишни перформанси. Авторот на апстрактот, „Татковска постпородилна депресија и негативни детски искуства на децата на 5-годишна возраст“, ​​ќе ги претстави дополнителните прелиминарни наоди за време на Националната конференција и изложба на ААП во 2023 година во конгресниот центар Волтер Е. Вашингтон.
„Татковската депресија е недоволно дијагностицирана, а педијатрите се во единствена позиција да ги поврзат татковците со соодветна поддршка што може да биде од корист за нив и за нивните семејства“, рече авторката Кристине Шмиц, д-р, асистент професор по здравје на населението, подобрување на квалитетот и наука за имплементација во Рутгерс Роберт Вуд. Медицинскиот факултет Џонсон.
Таа ги анализирала податоците за 1.933 дијади татко/дете од студијата за иднината на семејствата и благосостојбата на децата, национална група за урбани раѓање во САД. Околу 75% од родителите биле немажени. Студијата ги истражуваше асоцијациите помеѓу депресијата кај татковците во првата година од животот на нивното дете и негативните искуства од детството кога тие преминаа во градинка.
Децата имале два пати поголеми шанси да доживеат три или повеќе негативни искуства од детството до нивната 5-та година, ризик што ги надминува социодемографските фактори и постпородилната депресија на мајката, рече д-р Шмиц.
„Овие прелиминарни наоди покажуваат силна поврзаност помеѓу постпородилната депресија на таткото и подоцнежните неволји за нивните деца“, рече таа. „Ова сугерира дека татковците треба да бидат прегледани за депресија и да им се понуди третман за нивната депресија и дека тоа може да го намали ризикот со кој подоцна ќе се соочат нивните деца.
Повеќе информации:
Наслов на апстракт: Татковска постпородилна депресија и негативни детски искуства на децата на 5-годишна возраст.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview