Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Саутемптон
Една нова студија сугерира дека момчињата кои пушат во раните тинејџерски години ризикуваат да ги оштетат гените на нивните идни деца, зголемувајќи ги нивните шанси за развој на астма, дебелина и намалена функција на белите дробови.
Истражувањето објавено во Clinical Epigenetics е првото човечко истражување кое го откри биолошкиот механизам зад влијанието на пушењето на татковците во раните тинејџерски години врз нивните деца.
Истражувачите од Универзитетот во Саутемптон и Универзитетот во Берген во Норвешка ги истражувале епигенетските профили на 875 луѓе, на возраст од 7 до 50 години, како и однесувањето на нивните татковци за пушење.
Тие откриле епигенетски промени на 19 места мапирани на 14 гени кај децата на татковците кои пушеле пред 15-годишна возраст. Овие промени во начинот на кој ДНК е спакувана во клетките (метилација) ја регулираат генската експресија (вклучувајќи ги и исклучувајќи ги) и се поврзани со астма, дебелина и отежнато дишење.
„Нашите студии во големите меѓународни студии RHINESSA, RHINE и ECRHS покажаа дека здравјето на идните генерации зависи од постапките и одлуките што ги носат младите луѓе денес – долго пред да станат родители – особено за момчињата во раниот пубертет и мајките/бабите. и пред бременоста и за време на бременоста“, вели професорката Сесили Сванес од Универзитетот во Берген и истражувачки директор на студијата RHINESSA.
„Навистина е возбудливо што сега успеавме да идентификуваме механизам што ги објаснува нашите набљудувања во групите.
„Промените во епигенетските маркери беа многу поизразени кај децата чии татковци почнале да пушат за време на пубертетот отколку оние чии татковци почнале да пушат во кое било време пред зачнувањето“, вели ко-водителот на трудот д-р Негусе Китаба, научен соработник на Универзитетот во Саутемптон. „Раниот пубертет може да претставува критичен прозорец на физиолошки промени кај момчињата. Ова е моментот кога се воспоставуваат матичните клетки кои ќе прават сперматозоиди до крајот на нивниот живот“.
Тимот, исто така, ги спореди профилите на пушење од страна на таткото со луѓе кои самите пушеле и оние чии мајки пушеле пред зачнувањето.
„Интересно е што откривме дека 16 од 19-те маркери поврзани со пушењето тинејџери на татковците претходно не биле поврзани со мајчиното или личното пушење“, вели д-р Герд Торил Моркве Кнудсен од Универзитетот во Берген и ко-водач на студијата. „Ова сугерира дека овие нови биомаркери за метилација може да бидат единствени за деца чии татковци биле изложени на пушење во раниот пубертет“.
Бројот на млади луѓе кои пушат е намален во Велика Британија во последните години. Но, коавторот, професорот Џон Холовеј, од Универзитетот во Саутемптон и Центарот за биомедицински истражувања на НИХР Саутемптон, е загрижен за децата да испаруваат.
„Некои студии на животни сугерираат дека никотинот може да биде супстанца во чадот од цигарите што предизвикува епигенетски промени кај потомството“, вели професорот Холовеј. „Значи, длабоко е загрижувачки што тинејџерите денес, особено тинејџерите, сега се изложени на многу високи нивоа на никотин преку испарување.
„Доказите од оваа студија доаѓаат од луѓе чии татковци пушеле како тинејџери во 60-тите и 70-тите години, кога пушењето тутун било многу почесто. Не можеме дефинитивно да бидеме сигурни дека испарувањето ќе има слични ефекти низ генерациите, но не треба да чекаме неколку генерации за да докажеме какво влијание може да има тинејџерското испарување. Треба да дејствуваме сега“.
Новите наоди имаат значителни импликации за јавното здравје. Тие сугерираат дека неуспехот да се одговори на штетната изложеност кај младите тинејџери денес може да го оштети респираторното здравје на идните генерации, што дополнително ќе ги зацврсти здравствените нееднаквости во наредните децении.
Програмата LifeLab на Универзитетот во Саутемптон се ангажира со млади луѓе за да покаже како изборот на животниот стил може да влијае на нивното здравје и на здравјето на сите деца што може да ги имаат во иднина. Д-р Кет Вудс-Таунсенд, менаџер на програмата LifeLab вели: „Родителите, наставниците и самите млади луѓе се загрижени за влијанието на испарувањето. Ние работиме со нашиот Младински панел за да ја разбереме улогата што испарувањето ја игра во нивните животи и да создадеме ресурси кои ќе помогне да се информираат младите за ризиците“.
Повеќе информации:
Негусе Китаба и сор., Пушење пред концепција на татковците и метилација на ДНК на потомството., Клиничка епигенетика (2023). DOI: 10.1186/s13148-023-01540-7
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview