Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Детската болница Ен и Роберт Х. Лури во Чикаго
Студијата од детската болница Ен и Роберт Х. Лури во Чикаго покажа дека ботулинскиот токсин (ботокс) инјектиран во пилорусот (сфинктер каде што желудникот излегува во тенкото црево) за време на ендоскопијата го подобрува хроничното гадење и повраќање кај децата кои имаат нарушување на цревата. -мозочна интеракција (DGBI). Овие ослабувачки симптоми кои не се припишуваат на дефинирана болест, претходно биле наречени функционални гастроинтестинални нарушувања пред поновата класификација DGBI.
Наодите на студијата укажуваат на ново разбирање на патологијата на состојбата – пилорусот кој не успева да се опушти и да дозволи храната ефективно да помине во тенкото црево што резултира со симптоми на гадење, повраќање, полнота на желудникот (рано ситост) и надуеност. Резултатите беа објавени во Journal of Pediatric Gastroenterology & Nutrition.
„Нашите резултати сугерираат дека хроничното гадење и повраќање може да бидат предизвикани од пилорична дисфункција, наместо од абнормална перисталтика, што е ритмичка контракција и релаксација на мускулите на дигестивниот тракт потребни за движење на храната и течностите низ гастроинтестиналниот систем“, рече водечкиот автор Питер Осгуд. д-р, гастроентеролог на Лури детски и асистент професор по педијатрија на Медицинскиот факултет Фајнберг Универзитетот Северозападен.
„Ова е промена на парадигмата во нашето разбирање за механистичката патологија. Поважно е тоа што ја отвора вратата за потаргетирана употреба на ботокс конкретно кај децата за кои е откриено дека имаат пилорична дисфункција за време на ендоскопијата и за кои сегашните лекови не се ефикасни.
Во студијата која опфати 25 пациенти, д-р Осгуд и неговите колеги бараа докази за абнормална перисталтика. Тие откриле дека кај повеќето пациенти овој процес е нормален. Тие, исто така, откриле дека повеќето пациенти позитивно реагираат на инјектирање пилоричен ботокс, дури и кога немале одложено празнење на желудникот.
„Пилоричната дисфункција е недоволно истражена во контекст на хронично гадење и повраќање кај децата“, рече постариот автор Џон Фортунато, Џуниор, д-р, директор на програмата за невроинтестинални и подвижности во Лури Детска и професор по педијатрија на Медицинскиот факултет Фајнберг на северозападниот универзитет. „Ние продолжуваме со понатамошни истражувања за подобро да ја разбереме патологијата на пилорот и нејзиниот одговор на терапијата со ботокс. Нашата студија е ветувачки прв чекор кон понудата на многу потребното олеснување на децата кои страдаат од овие предизвикувачки симптоми.
Повеќе информации:
Питер Т. Озгуд и сор., Интрапилоричен ботулински токсин за инјектирање за рефрактерна гадење и повраќање кај педијатриски пациенти, весник на педијатриска гастроентерологија и исхрана (2023). DOI: 10.1097/MPG.00000000000003954
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview