Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Jessica Stanley, University of Adelaide
Тоа е потресна состојба која им ја одзема способноста на децата да одат, да зборуваат и да ги препознаваат своите сакани и сега најновото истражување го откри вистинското влијание на детската деменција на глобално ниво.
Во заедничката студија, експерти од Универзитетот во Аделаида, Иницијативата за детска деменција, Универзитетот во Нов Јужен Велс, Детскиот истражувачки институт Мардок и водечките австралиски лекари за прв пат ги дефинираа 145-те генетски нарушувања кои предизвикуваат детска деменција.
„Оваа студија дава појасна слика за тоа кој е погоден од овие катастрофални и недоволно препознатливи состојби“, рече д-р Николас Смит, раководител на истражувачката група за детски невродегенеративни болести на Универзитетот во Аделаида.
„145-те пореметувања кои ги класифициравме како детска деменција се сложени и разновидни. Трагично, она што го делат заедничко е потресниот, прогресивен неврокогнитивен пад и сериозно скратениот животен век“.
Наодите се објавени во списанието Brain.
Детската деменција е резултат на прогресивно оштетување на мозокот предизвикано од збир на генетски нарушувања.
Исто како и возрасните со деменција, децата со деменција во детството доживуваат симптоми како што се губење на меморијата, конфузија, промени во личноста, сериозно нарушен сон и тешкотии со концентрирање, разбирање, учење и комуникација.
Студијата, која вклучува анализа на објавени податоци од Австралија и странство, и моделирање од здравствени економисти во Thema Consulting, покажува дека симптомите на деменција обично започнуваат кога пациентот има само 2,5 години, со просечна возраст на дијагноза околу 4 години.
Просечниот животен век на пациентите е само девет години, при што 70% од децата умираат пред да наполнат 18 години.
„Детската деменција е сурова состојба која им ги одзема на децата вештините што само што ги научиле – да зборуваат, да играат и да ги препознаваат своите сакани. Ова може да се случи со месеци, години или децении додека на крајот мозокот не ја изгуби способноста да ги задржи. телото е живо“, рече д-р Кристина Елвиџ, раководител на истражување во Иницијативата за детска деменција.
„Во моментов опциите за третман се строго ограничени, тешко достапни, а истражувањето за развој на ефективни третмани и лекови е слабо финансирано. Подобрувањата во грижата и поддршката за погодените семејства се исто така очајно потребни и се надеваме дека ова ново истражување ќе доведе до подобри резултати за овие деца. ”
Иако поединечно генетските нарушувања се ретки, колективно, повеќе од 100 бебиња родени секоја година во Австралија ќе развијат детска деменција. Ова е исто толку често како и познатите нарушувања како цистична фиброза.
Оваа студија процени дека 91 Австралиец умираат од детска деменција секоја година – сличен број на оние што умираат од рак во детството (0-14 години).
„Иако постојат значителни ресурси за деменција кај возрасни, слични услуги не постојат за детска детска болест, и покрај нивната потреба“, рече д-р Смит.
„Колективното оптоварување на детската деменција е значајно, а ова ново истражување ќе ја подигне свеста за обемот на овие состојби кај истражувачите, лекарите, владата и креаторите на политиките и на национално и на меѓународно ниво.
Повеќе информации:
Кристина Л Елвиџ и сор. DOI: 10.1093/мозок/awad242
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview