Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Торонто
Американскиот генерален хирург издаде совет за социјалните медиуми и менталното здравје на младите една недела откако Американската психолошка асоцијација издаде здравствен совет за користење на социјалните мрежи во адолесценцијата. И двата совета забележуваат потенцијални врски помеѓу употребата на социјалните медиуми и лошиот квалитет на спиење кај тинејџерите. Со оглед на овие грижи, кои конкретни активности можат да ги преземат тинејџерите и родителите за да го оптимизираат спиењето?
Новата национална студија, објавена во Sleep Health, нуди увид во навиките на екранот поврзани со подобар сон.
„Доволното спиење е од клучно значење за тинејџерите бидејќи им помага на нивното тело и ум да растат и да се развиваат правилно“, вели водечкиот автор Џејсон Нагата, д-р, асистент професор по педијатрија на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско. „Нашето истражување покажа дека чувањето на екраните надвор од спалната соба, исклучувањето на известувањата на уредот и избегнувањето користење на социјалните мрежи во кревет е поврзано со подобар сон кај адолесцентите. Ако се будите во текот на ноќта, не го проверувајте телефонот или социјалните мрежи. ”
Истражувачите анализирале податоци од 10.280 предтинејџери на возраст од 10-14 години кои се дел од студијата за когнитивен развој на мозокот кај адолесцентите, најголемата долгорочна студија за развојот на мозокот и здравјето на децата во Соединетите држави. Податоците беа собрани од 2018 до 2020 година. Адолесцентите и нивните родители одговараа на прашања за нивните навики за спиење, а младите беа прашани за користењето на екранот и социјалните мрежи пред спиење. Од групата, 15,5% од малолетниците пријавиле барем неколку дена проблеми со заспивањето или задржувањето на спиење во последните две недели. 16,9% изјавиле дека ги разбудиле телефонски повици, текстуални пораки или е-пошта додека спиеле барем еднаш во последната недела. Понатаму, 20,0% изјавиле дека користеле телефон или друг уред доколку се разбудат преку ноќ.
„Адолесцентите може да бидат хипервнимателни на звуците од известувањата на телефонот и веднаш да се разбудат од звукот на нивниот телефон“, рече Нагата.
„Развојот на адолесцентите е предизвикувачко време за многумина со оглед на социјалните притисоци и физичките, психолошките и емоционалните промени што се случуваат“, рече коавторот Кајл Т. Гансон, д-р, MSW, доцент на Универзитетот во Торонто Фактор- Инвенташ Факултет за социјална работа. „Разбирањето на централноста на социјалните медиуми и паметните телефони во овој развоен процес и присуството е од клучно значење за родителите на нивното дете.
Повеќе информации:
Џејсон М. Нагата и сор., Однесувања за користење на екранот пред спиење и исходи од спиење: наоди од студијата за когнитивен развој на мозокот на адолесцентите (ABCD), Здравје на спиење (2023). DOI: 10.1016/j.sleh.2023.02.005
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview