Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Ако имате комплет за активност на Chuckle & Roar Ultimate Water Beads, детска играчка направена од Buffalo Games и се продава исклучиво во Target, исфрлете ја.
Играчката се отповикува поради сериозни опасности од голтање, гушење и опструкција откако едно новороденче почина, а друго беше повредено и бараше операција.
Заедно, Комисијата за безбедност на потрошувачки производи на САД (CPSC) и Buffalo Games LLC, од Бафало, Њујорк, објавија повлекување на околу 52.000 комплети во четвртокот.
Опасноста е што ако се проголта една од овие водени зрнца, таа се шири. Потоа може да предизвика гушење и опструкција во телото на детето.
Ова може да доведе до тешка непријатност, повраќање и дехидрација, па дури и смрт.
10-месечно дете почина во јули во Висконсин откако проголта водени зрна. Деветмесечно дете во Мејн беше тешко повредено во ноември, откако голтајќи ги водените зрнца предизвика интестинална опструкција, поради што беше потребна операција за нивно отстранување.
Веднаш престанете да го користите и земете ги отповиканите комплети со водени мониста подалеку од децата, соопшти CPSC.
Потрошувачите можат да контактираат со Buffalo Games за целосна рефундација и инструкции како да го вратат производот во припејд пакет за испраќање. Друга опција е да го вратите производот во која било продавница на Target.
Комплетите се продаваа исклучиво во Target од март 2022 година до ноември 2022 година за околу 15 долари. Тие беа произведени во Кина.
На предната страна на виолетовиот контејнер, на етикетата пишува „Ултимативен комплет за активности за водни мониста“.
Комплетот вклучува 2 унци „џамбо“ водени монистра и 6 унци „обични“ водени монистра. Заедно со проѕирен сад и капак, има пет мали рипчиња-играчки, ножичка за ножици, пинцети, лажичка со рачка, 10 картички за активности и упатства. На задната страна има UPC број 079346627035.
Потрошувачите можат да контактираат со Buffalo Games бесплатно на 800-637-0732 од 9 до 16:30 часот. ЕТ од понеделник до петок или преку е-пошта на beadrecall@buffalogames.com. Компанијата може да се контактира и онлајн на https://chuckleandroar.com/recall или www.chuckleandroar.com. Кликнете на „Потсети информации“ на врвот на целната страница.
Повеќе информации:
Стенфорд Медицин Детското здравје има повеќе за децата и безбедноста на играчките.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview