Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
За деца на возраст од 0 до 17 години, вкупната стапка на посети на одделот за итни случаи е намалена од 2019 до 2020 година, со намалување забележано и за двата пола и за различни раси/етнички групи, според јунскиот брифинг со податоци објавен од Националниот центар за контрола и превенција на болести на САД. Центар за здравствена статистика.
Кристофер Кернс, М.П.Х., од Националниот центар за здравствена статистика во Хајтсвил, Мериленд, и колегите ги споредија посетите на одделот за итни случаи за деца на возраст од 0 до 17 години од 2019 до 2020 година користејќи ги податоците од Националното болничко истражување за амбулантна медицинска нега.
Истражувачите откриле дека од 2019 до 2020 година, вкупната стапка на посети на одделот за итни случаи се намалила од 48 на 31 посета на 100 деца на возраст од 0 до 17 години. За двата пола, стапките на посети на одделот за итни случаи беа пониски во 2020 година отколку во 2019 година.
За црните или афроамериканските нехиспанци, белите нехиспанци и децата од други нехиспанско потекло, стапките на посети на одделот за итни случаи биле пониски во 2020 година отколку во 2019 година. Во споредба со 2019 година, во 2020 година, процентот на посети на кој децата чекале помалку од 30 минути додека не се видат бил поголем (81 наспроти 68 проценти), додека процентот на посети на кои децата чекале 60 минути или повеќе бил помал (7 наспроти 16 проценти).
„Наодите од овој извештај се усогласуваат со други студии кои забележаа намалување на посетите на одделот за итни случаи кај децата во 2020 година“, пишуваат авторите. „Овој извештај ги нагласува промените во посетите на одделот за итни случаи направени од деца на возраст од 0 до 17 години, пред и за време на првата година од пандемијата COVID-19, период со ограничен пристап и користење на грижата.
Повеќе информации:
Апстракт/Целосен текст

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview